Bohuslav Svoboda (ODS) se stává staro-novým primátorem hlavního města. Pro jeho zvolení bylo 50 zastupitelů, proti 14 a jeden se zdržel. 50 hlasů pro Svobodu znamená, že pro něj zvedli ruce i zastupitelé stran, které nejsou v nové koalici. Ta má 36 křesel.

"Náš klub podpořil docenta Svobodu," uvedl šéf zastupitelů ANO Patrik Nacher. Hnutí ANO má v zastupitelstvu 14 křesel.

Senátorka a pražská zastupitelka Hana Kordová Marvanová (za Spolu) původně chtěla hlasovat při volbě primátora pro lídra Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) Bohuslava Svobodu (ODS). Nakonec se ale hlasování vůbec nezúčastnila. Nejsem součástí koalice, řekla novinářům Marvanová.

Zastupitelé hlasují stisknutím tlačítka pro, proti nebo zdržel se. Marvanová nakonec nestiskla žádné a vůbec tak nehlasovala, přestože byla při volbě přítomna v jednacím sále.

"Dozvěděla jsem se ale před necelými 14 dny z médií, že výslovně pod koaliční smlouvou nemám být, protože si to Spolu nepřeje," řekla Marvanová. Uvedla, že proto nehlasovala. "Totéž udělám i při volbě rady, protože já nejsem součástí koalice," dodala. 

Členkou zastupitelského klubu Spolu Marvanová zůstává. "Pro mě je důležitý závazek voličům a já to měnit nebudu," řekla. Uvedla, že při schvalování dalších věcí se bude rozhodovat sama, podle volebního programu, za který kandidovala.

"Pokud návrhy budou rozumné, tak je budu podporovat, i když nejsem součástí koalice," sdělila Marvanová. Klíčový bude pro ní koaliční program a sliby voličům.

"To, že má Praha primátora je skutečně dobrá zpráva," byla po poděkování první slova nového primátora. "Vyjednávání bylo náročné, ale konec dobrý, všechno dobré. Začíná tvrdá práce," doplnil Svoboda.

Ve svém projevu po zvolení rovněž sdělil, že si troufá říct, že ví, co Pražané potřebují. Nikdo podle něho ale nedokáže řídit více než milionové město sám a věří, že nové vedení města to společně zvládne. Zdůraznil také nutnost prohloubit spolupráci s vládou.

"Praha není jen největší, ale hlavní město. Je to vizitka našeho státu, svébytný organismus, který musí být navázán na vládu a spolupracovat s ní, protože celou řadu věcí nedělá Praha pro sebe, ale pro celý stát," řekl.

Opozice kritizovala v diskusi předcházející volbě jak novou koalici, tak samotného Svobodu. Tomu například vyčetli, že podle nich nebude mít kvůli svým dalším závazkům, zejména poslaneckému mandátu, čas na řízení města. Končící náměstek primátora a nyní již opoziční zastupitel Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) představil virtuální kalendář, v němž označil všechny Svobodovy povinnosti. Na řízení města mu tak zbývá šest dní v měsíci, uvedl Vyhnánek.

Zastupitelé opozičního ANO kritizovali pouze samotnou koalici, Svobodu do funkce primátora naopak podpořili a všichni členové zastupitelského klubu ANO hlasovali pro jeho zvolení. Naopak SPD Svobodu nepodpořila žádným ze svých tří hlasů.

„Budu velmi sledovat naplnění slibů, budeme tvrdou opozicí. Jsme nejsilnější stranou v Praze,“ uvedl předseda pražského hnutí ANO Ondřej Prokop. Kritika zněla i od zástupce Prahy sobě Adama Scheinherra.

„Za primátora Bohuslava Svobody v letech 2010 až 2013 bylo nejméně stabilní období. Příprava metra D za primátorství pana Svobody zamrzla, bojím se, že i ostatní sliby Spolu, co se týče příštích let, nebudou naplněné,“ uvedl Scheinherr.

Nový primátor Bohuslav Svoboda po zvolení uvedl, že je řada věcí, které Praha nedělá pro sebe, ale pro celý stát.

„Problematika dopravy, městské infrastruktury, bezpečnost Pražanů. Musíme zcela změnit chápání světa a zabývat se energetickou soběstačností, která byla narušena a hrozil nám nedostatek plynu,“ uvedl ve svém projevu s tím, že jeho srdcovou záležitostí je vybudování Vltavské filharmonie. Současně se vyjádřil ke kritickým slovům s tím, že jde jen o opoziční úder a slíbil, že bude pracovat na více než sto procent a za koalici budou mluvit výsledky.

V sále byl několikrát vyžádán klid. „Je to nedůstojné,“ znělo z řad politiků. Hlasitý hovor byl slyšet i během proslovů adeptů na náměstky, náměstkyně a radní.

Program čtvrtečního zasedání zastupitelé schválili zhruba po hodině a čtvrt od zahájení jednání, tedy kolem 10:15. Zastupitelé nejprve v diskusi navrhli i další materiály, které by chtěli prodiskutovat. Jednání zastupitelé zahájili minutou ticha za oběti ničivého zemětřesení v Turecku a Sýrii, které si vyžádalo desetitisíce obětí.

Volba primátora začala tím, že dosluhující primátor Zdeněk Hřib (Piráti) seznámil zastupitele s procesem volby primátora a zbylých členů rady. Samotné volbě předchází představování kandidátů, přičemž kandidátovi mohou své dotazy pokládat zastupitelé. Teprve po ukončení diskuse se hlasuje. 

Své návrhy k programu přednesl jako první předseda zastupitelů Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) Zdeněk Zajíček (ODS), který navrhl jak volbu vedení města, tak obměnu magistrátních výborů. Zároveň přednesl několik návrhů, které materiály by chtěl z dnešního jednání vyřadit. Jako první by měl být volen primátor a následně potom jeho náměstci a radní.

Zastupitelé doplnili původně radou schválený program o dokument týkající se financování sportu městskými částmi. Radnice totiž přijdou od příštího roku o peníze, které měly z odvodu z loterií a her.

V Praze platí od 1. ledna 2016 vyhláška zakazující provoz heren, které ministerstvo financí ve správním řízení postupně ruší. Všechny herny by měly zmizet do roku 2024. Diskuse se dotkla zejména náhrady výpadku peněz městským částem ze strany magistrátu.

close Ze zasedání pražského zastupitelstva 16. února 2023. info Zdroj: Eliška Stodolová zoom_in Ze zasedání pražského zastupitelstva 16. února 2023.

Adam Scheinherr (Praha Sobě) navrhl se zabývat budoucností železničního mostu mezi Podskalím a Smíchovem, který plánuje Správa železnic zbourat.

Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) pak navrhl, aby zastupitelé uložili novým radním předložit na příštím zasedání harmonogram dostavby městského okruhu a metra D. Ani jeden z návrhů nakonec nebyl přijat.

Rada podle koaliční smlouvy

Nový primátor po svém zvolení vyhlásil volbu svých náměstků a dalších radních. Následovala skoro šestihodinová rozprava. Krátce před šestou večer byla rada zvolena. Pěti náměstky primátora byli podle koaliční smlouvy zvoleni Jana Komrsková (Piráti), Alexandra Udženija (ODS), Petr Hlaváček (STAN), Zdeněk Hřib (Piráti) a Jiří Pospíšil (TOP 09).

A pěti radními se stali Michal Hroza (TOP 09), Antonín Klecanda (STAN), Zdeněk Kovářík (ODS), Daniel Mazur (Piráti) a Adam Zábranský (Piráti).

Kromě Svobody byla do rady za ODS jako náměstkyně zvolena starostka Prahy 2 Alexandra Udženija, která bude mít na starosti sociální oblast a zdravotnictví. Prohloubit a zlepšit chce v sociální oblasti spolupráci s radnicemi. O finance se za ODS bude starat v pozici radního Zdeněk Kovářík.

Náměstkem pro kulturu a cestovní ruch je za TOP 09 europoslanec Jiří Pospíšil. Změnu směřování pražské kultury či personální otřesy nechystá. Zaměří se na opravu divadel, vybudování tanečního domu na Žižkově či umístění Muchovy Slovanské epopeje. Zcela novou kompetencí je ochrana zvířat. "Může to někdo zlehčovat, ale v moderní Evropě se řeší téma péče o zvířata," řekl. Za TOP 09 v radě bude také dosavadní místostarosta Prahy 4 Michal Hroza, který má jako radní na starost infrastrukturu.

Bývalý primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se bude z pozice prvního náměstka věnovat dopravě. Dosud řešil zejména IT. Rozvíjet chce MHD - pokračovat ve stavbě metra D či rozšiřování tramvajových tratí, zaměří se na stavbu parkovišť P+R a zlepšování veřejného prostoru.

Náměstkyní za Piráty bude také bývalá místostarostka Prahy 10 Jana Komrsková. Bude řešit životní prostředí a plnění klimatického plánu města. V pozici radních doplní radu dosavadní radní Adam Zábranský (Piráti), který bude řešit majetek a investice do něj, transparentnost a legislativu, a nynější předseda zastupitelů Pirátů Daniel Mazur. Bude řešit vědu, výzkum a inovace a smart city.

Za STAN bude v radě dosavadní náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček (STAN), který chce pokračovat ve své dosavadní práci, a o školství se jako radní postará nynější starosta Kolovrat Antonín Klecanda (STAN).

Volbě rady předcházela skoro šestihodinová diskuse plná hádek a osobních výpadů. Zastupitelé se mimo jiné přeli o to, kdo je víc zapleten do kauzy Dozimetr, přeli se o vyjádření v předvolebních jednáních nebo kdo byl či je lepší a konstruktivnější opozicí.

V některých chvílích spory ani nesouvisely s fungováním městské rady. Třeba opoziční zastupitelka Kristýna Drápalová (Praha Sobě) se přela s novým radním Kováříkem o to, zda chtěl nechat v Podolí ještě jako místostarosta Prahy 4 zbourat stánek s kebabem. Nechybělo předávání svatých obrázků, pouštění hudebních videoklipů a citace z médií.

Každý z kandidátů dostal 36 hlasů. Zastupitelé ANO se hlasování nezúčastnili. Na vyjádření nesouhlasu s koalicí opustili sál.