Podle Károly má jít o rozsáhlý útok, za kterým stojí skupina z Ruska, která se k němu již přihlásila. Podle dostupných informací se jedná o odplatu za podporu Ukrajině, kterou Praha poskytla. Výpadky postihovaly jak online přenos ze zastupitelstva, tak provoz magistrátní webové stránky.

„Našli jsme zdrojovou IP adresu, ale vyřešit problém potrvá delší dobu,“ uvedl na zastupitelstvu Károla. Na problémy s online přenosem upozornil jako první starosta Prahy 7 a zastupitel Jan Čižinský (Praha sobě), který navrhl přerušit zastupitelstvo do doby, než bude problém vyřešen.

Podle magistrátu nedošlo k žádnému úniku dat. 

Ilustrační foto.
Web Pražské integrované dopravy byl napaden. Za útokem stojí nejspíš Rusko

Zastupitelé jednali dál. Do programu se pokusili někteří z nich prosadit dodatečné body. Mezi ně patří na příklad informování o problematice elektrokoloběžek v Praze, blokády silnic za zklidnění dopravy a omezení rychlosti na 30km/h, problematika adiktologie nebo rušení pošt. Žádný z těchto navrhovaných bodů do programu ale neprošel. Program zastupitelstvo schválilo bez větších komplikací v půl 1 odpoledne.

Podle Károly došlo krátce před druhou odpolední, jak odhalila analýza, k dalšímu útoku hackerů. Tento útok už byl zastaven. Aktuálně jsou všechny systémy funkční. Magistrát dále informoval o situaci Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost.

Podle primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS) se ukázaly dvě věci. "Jednak, že digitální hrozba přicházející z Ruska je reálná a trvalá. A především, že kyberbezpečnost bereme na pražské radnici velmi vážně. Důkazem může být i to, jak rychle se podařilo chod systémů obnovit a že se následný útok podařilo úspěšně eliminovat," uvedl.

Počet útoků ruských hackerů v Česku se zvýšil od ruského napadení Ukrajiny v únoru loňského roku. V souvislosti s prezidentskými volbami hackeři napadli mimo jiné stránky tehdejšího kandidáta a nynějšího prezidenta Petra Pavla, serveru Hlídač státu nebo ministerstva zahraničí. Nedávno DDoS útoku čelily například i internetové stránky pražské integrované dopravy.