Stavební povolení obdrželo město v červnu tohoto roku a na začátku srpna se na pilotním oblouku Negrelliho viaduktu rozjely stavební práce.

Projekt má na starosti radní pro územní rozvoj Petr Hlaváček, podle kterého je Negrelliho viadukt z urbanistického hlediska bariérou oddělující Karlín od historického města a s novým využitím dojde k zacelení této jizvy.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

„Naší dlouhodobou vizí je zachovat sociální různorodost a navázat na historii Karlína coby přístavní a historicky průmyslovou část Prahy, která dnes trpí intenzivní gentrifikací vedoucí k vystěhování nejen nízkopříjmových skupin, ale i k vymazávání řemeslné a rukodělné tvorby," uvedl Hlaváček.

Praha bude v prvním oblouku po dobu dvou let provozovat informační centrum. Technická správa komunikací (TSK), která stavbu zajišťuje, by měla hotový projekt předat již v prosinci. Infocentrum by se mělo otevřít na jaře příštího roku. V budoucnu mají v dalších obloucích postupně vyrůst nové kavárny, bistra, kulturní projekty ale i zázemí pro startupy.

Využití oblouků Negrelliho viaduktu - vizualizace

Podle I. náměstka primátora pro oblast dopravy Zdeňka Hřiba oživení prvního oblouku Negrelliho viaduktu prověří funkčnost celého budoucího řešení. Prověří však také provázanost na dostupné dopravní trasy v okolí a občanskou vybavenost v rámci koncepce tzv. 15minutového města.

Bez oplocení. Oblouky Negrelliho viaduktu po rekonstrukci v ulici Prvního pluku v plné kráse.
Negrelliho viadukt ožije. Do oblouků se nastěhují obchody, bistra i galerie

„Během dvouletého zkušebního provozu budeme prostor ve spolupráci s ČVUT monitorovat,“ dodal Zdeněk Hřib. Jelikož je viadukt památkově chráněn budou ve spolupráci s Národním památkovým ústavem sledovány především stavebně fyzické parametry zkušebního provozu, zejména vliv změn teplot na viadukt a zároveň na zasklení a vnitřní konstrukci, které budou následně využity při rekonstrukcích zbylých oblouků.