VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Praha zarůstá travou, alergici trpí

Praha - Městské části se mnohdy nestačí starato zelené plochy, které jim patří. Na Spořilově už proti postupu radnice lidé sepisují petici, Praha 11 zkouší nasazení ovcí a koz.

3.6.2008
SDÍLEJ:

PRÉRIE NA SÍDLIŠTI. Přerostlá tráva působí problémy hlavně pražským alergikům.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Minimálně každý čtvrtý Pražan v těchto dnech trpí.

Proč? Důvod vypadá kuriózně: Stále větší plochy metropole totiž pokrývá neposečená tráva, podle odborníků obrovský zdroj alergenů. A pětadvacet procent obyvatel hlavního města alergiemi trpí.

Nejhorší situace je na sídlištích, kde městské části na sečení trávy příliš nedbají. Zákon jim to přitom přikazuje. „Pokud vlastník takovou plochu neudržuje, dopouští se přestupku. Městské části jsou tedy za udržování těchto ploch odpovědné,“ tvrdí právník Oldřich Choděra.

Vlastníkům neposečené trávy sice hrozí postih. Vtip je ale v tom, že o něm rozhoduje obecní úřad – takže pokuty by úředníci dávali sami sobě.

Problémy na Spořilově

Pražané už si leckde na nepříjemnou situaci začali stěžovat. Na Spořilově už dokonce vznikla petice. „Zaznamenali jsme poměrně hodně stížností ze strany občanů. Na vině jsou ale klimatické podmínky, které na jaře napomáhaly rychlému růstu trávy,“ hájí postup Prahy 10 tamní radní Roman Rogner (SZ).

Obvykle se podle něj tráva seče zhruba jednou za měsíc a stačí to. Letošek je výjimkou. „Po letošních zkušenostech budeme příště na podobnou situaci schopni lépe reagovat. V tuto dobu už by měla být většina území městské části posečena,“ uvedl radní.

Dalším významně zanedbaným místem je také sídliště na Spořilově. Od května se stará v Praze 4 o zeleň společnost ROSSY Service. Místní tvrdí, že ona je hlavním viníkem současného stavu.

Petice

Firma se ale brání. „Nejsme odpovědni za současnou situaci. Plochy jsme přebírali po předchozích firmách, které je často nechaly ve špatném stavu. Letošní klima je navíc mimořádně vhodné pro růst trávy. Nyní posilujeme stavy, v terénu je trojnásobný počet lidí. Naší povinností je posekat plochy do 15. června, nám se to přitom daří mnohem rychleji. Okolnosti nám nepřejí, jsme ale s lidmi v kontaktu a snažíme se je uklidnit,“ vysvětlil majitel ROSSY Service Roman Pučelík.

Nespokojení obyvatelé se na věc ale dívají jinak. Dokonce už sepsali petici, v níž žádají městskou část o ukončení spolupráce s ROSSY Service.

„Trávu je potřeba sekat mnohem častěji. Na konci května nám před domem trávník konečně posekali, ale do té doby tu byla tráva až po pás. Třešňovka nad Hamerským rybníkem není posekaná dodnes,“ zlobí se Ludvík Bazala z ulice Na Chodovci. Zlobí se i další. „Jak je možné, že byla dána výpověď třinácti zahradnickým firmám, které se o zeleň dosud dobře starali?“ ptají se spořilovští.

Radnice ale o změnách neuvažuje. „Spolupráce s touto společností byla navázána v rámci zefektivnění provozu a snížení nákladů. Jak ve starých smlouvách, tak i v této nové smlouvě s firmou ROSSY, je na základě standardních klimatických podmínek stanovena první seč do 15. května, druhá pak do 15. června, což je optimální model, který používali předchozí dodavatelé,“ tvrdí tisková mluvčí Prahy 4 Markéta Aulová.

Rychlá náprava?

Na přerostlou trávu si stěžují i v Praze 13. „Všechno ještě zatím posekané nemáme. Počasí bylo hodně problematické. Během dešťů není možné trávu sekat. Firmy se teď snaží vzniklou situaci rychle napravit,“ vysvětluje mluvčí Prahy 13 Samuel Truschka.

Neudržované trávníky rozčilují i obyvatele Jižního Města. „Hodně zarostlé to bývá v okolí stanice metra Opatov. Místa, kam není možné zajet s traktůrkem, se často nesekají vůbec. Jsem alergik, takže mi to působí nepříjemné problémy,“ vysvětluje Václav Jedlička.

„V současné době byla zahájena druhá seč, po ní už by se situace měla dostat do normálu. Letošní jaro vyrostla tráva velmi rychle a pro udržující firmy bylo těžké se situaci přizpůsobit,“ říká mluvčí Prahy 11 Andrea Wolfová.

Drahé louky

Právník Oldřich Choděra upozorňuje, že „za udržování travnatých ploch jsou odpovědné městské části, i když se o ně stará soukromá firma“. Problém je ale podle něj v tom, že „většina špatně udržovaných trávníků patří jiným majitelům a není ve vlastnictví městských částí“.

Pražští alergici si stěžují nejen proto, že je alergeny z neposečených luk dráždí. Navíc se jim to prodraží.

„Štve mě to. Mám hlavu jako balon, špatně se mi dýchá a neustále mi teče z nosu. Musím si pořád kupovat Zyrtec. Jedno balení mě stojí víc než sto korun,“ stěžuje si Kryštof Stýblo z Prahy 11.

Praha 11našla ekologické řešení

Ovce pasoucí se mezi paneláky. Takový pohled se naskytne těm, kteří zavítají na Jižní Město.

Zvířata mají jasný úkol: zbavit rozsáhlé prostory vysoké trávy.

„Snažili jsme se o ekologičtější způsob udržování travnatých ploch, dalším cílem bylo přivést do Prahy 11 více života. Po ovcích zůstane na místě v podstatě anglický trávník. Navíc v těžko dostupných lokalitách je tento způsob ekonomičtější než užívání strojů,“ vysvětlil zastupitel městské části Daniel Urban (ODS), jeden z autorů nápadu.

Plocha vymezená pro ovce se postupně posouvá, na jednom místě stádo zůstává přibližně týden. Ovce už zvládly mimo jiné úspěšně spást část Centrálního parku nebo zatravněný protihlukový val u Opatovské ulice.

Nejen atrakce

Stádo rychle upoutalo pozornost místních obyvatel a stává se vítanou atrakcí zejména pro děti. „Často se sem chodí dívat děti a rády ovce krmí, někdy až moc,“ říká David Vaňousek, který má stádo na starosti.

I dospělí si však tuto neobvyklou novinku pochvalují. „Je to velice dobrý nápad, není to hlučné jako běžné sekání trávy, je to ekologičtější a navíc se tady ovce dobře nabaští,“ myslí si Zdeňka Votýpková z Opatova.

V nejbližší době Praha 11 projekt vyhodnotí, se stády ovcí se tak možná místní budou setkávat i nadále.

JAN BRODNÍČEK

Alergii už má jeden ze čtyř

Jana je alergička a astmatička. Již od puberty ji trápily vleklé záněty průdušek, ke kterým se později připojily astmatické záchvaty a senná rýma. Nemoc jí začala komplikovat život, z nadané vysokoškolačky se tak stal častý návštěvník alergologické poradny, až ji někteří profesoři začali považovat za hypochondra.

„Ani dnes není moje situace jednoduchá. Musím neustále kontrolovat, v jakém prostředí se pohybuji, kam půjdeme s přítelem na procházku, dokonce i jaké mi může koupit květiny. To proto, aby se z romantického dárku či procházky nestal horor končící astmatickým záchvatem,“ říká.

Počet alergiků u nás neustále roste. V současnosti trpí podle odborníků alergií v hlavním městě každý čtvrtý člověk. Výrazně stoupají i atopie, to znamená sklon k alergické reakci.

Nesečené louky zhoršují situaci

Podle vyjádření alergoložky Drahomíry Medvecké z Polikliniky Prosek je alergie na pyl jednou z nejrozšířenějších. Trpí jí až 20 procent všech pacientů. Jejich již tak komplikovaný zdravotní stav může zhoršit ale i to, zda se pražské parky a zelené plochy sečou, či nikoliv.

„I zaléčení alergici a astmatici mohou pociťovat výrazné zhoršení svého stavu v blízkosti neposekaného zatravnatělého pole. Zrovna v blízkosti Polikliniky Prosek jednu takovou travnatou plochu máme. Patří nějakému soukromníkovi, který pozemek již léta neseká. Pro mé pacienty to určitě není nic příjemného,“ dodala.

„Alergici se mohou obrátit na pylový informační servis, který informuje o stavu ovzduší. V případě neudržovaných ploch může ale z klidového stavu koncentrace 7 pylových zrn na metr kubický jejich počet vzrůst až na 7000,“ uvedla dále Drahomíra Medvecká.

Neplést s chřipkou

Alergickou rýmu, lidově též sennou, si stále mnozí pacienti pletou s chřipkou. Tvrdí to zdravotní sestra z občanského sdružení Máša Markéta Marušková. Neléčený zdravotní stav jim pak komplikuje život. A jaké jsou symptomy? Že se vaším nepřítelem stala alergie na pyl, poznáte podle svědění očí, zánětů spojivek a kýchání. Díky zvyšující se lékařské péči ale můžete svému zdravotnímu stavu výrazně napomoci užíváním antialergik nebo vakcín.

Občanské sdružení Máša se snaží reagovat na již tak dost složitou situaci všech pražských alergiků a astmatiků a nabízí jim pomocnou ruku. Nemocní mohou svůj zdravotní stav konzultovat s online připojeným lékařem. Dětem se snaží napomoci organizací zdravotních pobytů u moře. (koc)

Trpět mohou i psi

Problémy nemají se začátkem pylové sezony jen lidé. „Alergie u psů jsou běžné. Většinou se projevují záněty kůže, uší nebo svěděním. Někdy to ale mohou být i průjmy, zvracení nebo nechutenství,“ tvrdí pražský veterinář Miroslav Řehák z Prahy 7. Pokud podle něj zvíře trpí třeba alergií na pyl, platí pro něj stejná pylová zpravodajství jako pro člověka. Podle něj téměř neexistuje pes, který by žil na vesnici a onemocněním trpěl, psi pražských majitelů ale platí tvrdou daň. Alergie u nich propuká právě kvůli smogu a špatnému životnímu prostředí. „Psi se léčí buď chemickými léky, homeopatiky nebo vakcínou,“ uzavřel.

Autor: Redakce

3.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - The PUB Praha 6 hledá kuchaře 35 000 Kč

Moderní značková restaurace The Pub Praha 6 hledá zkušeného kuchaře/kuchařku, se znalostí teplé i studené kuchyně, dynamickou osobnost se zájmem o moderní gastronomii.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Speciální pedagogové 26 020 Kč

Speciální pedagogové Speciální pedagog. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Nabízíme výbornou dostupnost z Prahy ( 15 minut autobusem od metra Dejvická nebo 15 minut vlakem z Masarykova nádraží, Holešovic nebo Libně), dobrou vybavenost, podporu učitelům a vstřícné prostředí. Očekáváme odpovídající vzdělání, spolehlivost, pozitivní vztah k dětem a zájem o práci. Obecní byt k dispozici.. Pracoviště: Základní škola roztoky [719], Školní nám., č.p. 470, 252 63 Roztoky u Prahy. Informace: Olga Janoušková, +420 601 124 207.

Řemeslné práce - Automechanik 30 000 Kč

Automechanik Zavedený autoservis ELIT na Praze 4 přijme samostatné automechaniky. Nástup možný ihned.

Gastronomie - Kuchař - hotovkář 30 000 Kč

Jídelna Pohotovka ve Stodůlkách příjme do svého týmu kuchaře hotovkáře. Požadujeme zkušenosti s českou klasikou, smysl pro organizaci práce, chuť pracovat v prostředí hojně navštěvovaném zákazníky. Nabízíme 2.000 Kč/směnu, pracovní systém týden/týden, dobrou pracovní partu, přímí kontakt se zákazníkem. Více info na tel. viz kontakt níže


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SK Sigma Olomouc vs. Slavia Praha
5

Parádní start fotbalové Slavie. Sigmě nedala šanci

Nemocnice Na Františku.
13

Ředitel Nemocnice Na Františku končí, na svou funkci rezignoval

Primátorka Krnáčová: Investice do školství jsou nejvyšší od roku 2011

Celý letošní školní rok se Pražský deník ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy ptal studentů, co je nejvíce trápí, co je zajímá a co by mohlo být na jejich škole či v Praze lepší. V létě budeme naopak přinášet reakce magistrátu na problémy tížící studenty. Dnes se zaměříme na oblast investic do pražského školství.

Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích. Konkrétně šlo o živočišné komodity jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. 

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

/VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT