VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Praha zarůstá travou, alergici trpí

Praha - Městské části se mnohdy nestačí starato zelené plochy, které jim patří. Na Spořilově už proti postupu radnice lidé sepisují petici, Praha 11 zkouší nasazení ovcí a koz.

3.6.2008
SDÍLEJ:

PRÉRIE NA SÍDLIŠTI. Přerostlá tráva působí problémy hlavně pražským alergikům.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Minimálně každý čtvrtý Pražan v těchto dnech trpí.

Proč? Důvod vypadá kuriózně: Stále větší plochy metropole totiž pokrývá neposečená tráva, podle odborníků obrovský zdroj alergenů. A pětadvacet procent obyvatel hlavního města alergiemi trpí.

Nejhorší situace je na sídlištích, kde městské části na sečení trávy příliš nedbají. Zákon jim to přitom přikazuje. „Pokud vlastník takovou plochu neudržuje, dopouští se přestupku. Městské části jsou tedy za udržování těchto ploch odpovědné,“ tvrdí právník Oldřich Choděra.

Vlastníkům neposečené trávy sice hrozí postih. Vtip je ale v tom, že o něm rozhoduje obecní úřad – takže pokuty by úředníci dávali sami sobě.

Problémy na Spořilově

Pražané už si leckde na nepříjemnou situaci začali stěžovat. Na Spořilově už dokonce vznikla petice. „Zaznamenali jsme poměrně hodně stížností ze strany občanů. Na vině jsou ale klimatické podmínky, které na jaře napomáhaly rychlému růstu trávy,“ hájí postup Prahy 10 tamní radní Roman Rogner (SZ).

Obvykle se podle něj tráva seče zhruba jednou za měsíc a stačí to. Letošek je výjimkou. „Po letošních zkušenostech budeme příště na podobnou situaci schopni lépe reagovat. V tuto dobu už by měla být většina území městské části posečena,“ uvedl radní.

Dalším významně zanedbaným místem je také sídliště na Spořilově. Od května se stará v Praze 4 o zeleň společnost ROSSY Service. Místní tvrdí, že ona je hlavním viníkem současného stavu.

Petice

Firma se ale brání. „Nejsme odpovědni za současnou situaci. Plochy jsme přebírali po předchozích firmách, které je často nechaly ve špatném stavu. Letošní klima je navíc mimořádně vhodné pro růst trávy. Nyní posilujeme stavy, v terénu je trojnásobný počet lidí. Naší povinností je posekat plochy do 15. června, nám se to přitom daří mnohem rychleji. Okolnosti nám nepřejí, jsme ale s lidmi v kontaktu a snažíme se je uklidnit,“ vysvětlil majitel ROSSY Service Roman Pučelík.

Nespokojení obyvatelé se na věc ale dívají jinak. Dokonce už sepsali petici, v níž žádají městskou část o ukončení spolupráce s ROSSY Service.

„Trávu je potřeba sekat mnohem častěji. Na konci května nám před domem trávník konečně posekali, ale do té doby tu byla tráva až po pás. Třešňovka nad Hamerským rybníkem není posekaná dodnes,“ zlobí se Ludvík Bazala z ulice Na Chodovci. Zlobí se i další. „Jak je možné, že byla dána výpověď třinácti zahradnickým firmám, které se o zeleň dosud dobře starali?“ ptají se spořilovští.

Radnice ale o změnách neuvažuje. „Spolupráce s touto společností byla navázána v rámci zefektivnění provozu a snížení nákladů. Jak ve starých smlouvách, tak i v této nové smlouvě s firmou ROSSY, je na základě standardních klimatických podmínek stanovena první seč do 15. května, druhá pak do 15. června, což je optimální model, který používali předchozí dodavatelé,“ tvrdí tisková mluvčí Prahy 4 Markéta Aulová.

Rychlá náprava?

Na přerostlou trávu si stěžují i v Praze 13. „Všechno ještě zatím posekané nemáme. Počasí bylo hodně problematické. Během dešťů není možné trávu sekat. Firmy se teď snaží vzniklou situaci rychle napravit,“ vysvětluje mluvčí Prahy 13 Samuel Truschka.

Neudržované trávníky rozčilují i obyvatele Jižního Města. „Hodně zarostlé to bývá v okolí stanice metra Opatov. Místa, kam není možné zajet s traktůrkem, se často nesekají vůbec. Jsem alergik, takže mi to působí nepříjemné problémy,“ vysvětluje Václav Jedlička.

„V současné době byla zahájena druhá seč, po ní už by se situace měla dostat do normálu. Letošní jaro vyrostla tráva velmi rychle a pro udržující firmy bylo těžké se situaci přizpůsobit,“ říká mluvčí Prahy 11 Andrea Wolfová.

Drahé louky

Právník Oldřich Choděra upozorňuje, že „za udržování travnatých ploch jsou odpovědné městské části, i když se o ně stará soukromá firma“. Problém je ale podle něj v tom, že „většina špatně udržovaných trávníků patří jiným majitelům a není ve vlastnictví městských částí“.

Pražští alergici si stěžují nejen proto, že je alergeny z neposečených luk dráždí. Navíc se jim to prodraží.

„Štve mě to. Mám hlavu jako balon, špatně se mi dýchá a neustále mi teče z nosu. Musím si pořád kupovat Zyrtec. Jedno balení mě stojí víc než sto korun,“ stěžuje si Kryštof Stýblo z Prahy 11.

Praha 11našla ekologické řešení

Ovce pasoucí se mezi paneláky. Takový pohled se naskytne těm, kteří zavítají na Jižní Město.

Zvířata mají jasný úkol: zbavit rozsáhlé prostory vysoké trávy.

„Snažili jsme se o ekologičtější způsob udržování travnatých ploch, dalším cílem bylo přivést do Prahy 11 více života. Po ovcích zůstane na místě v podstatě anglický trávník. Navíc v těžko dostupných lokalitách je tento způsob ekonomičtější než užívání strojů,“ vysvětlil zastupitel městské části Daniel Urban (ODS), jeden z autorů nápadu.

Plocha vymezená pro ovce se postupně posouvá, na jednom místě stádo zůstává přibližně týden. Ovce už zvládly mimo jiné úspěšně spást část Centrálního parku nebo zatravněný protihlukový val u Opatovské ulice.

Nejen atrakce

Stádo rychle upoutalo pozornost místních obyvatel a stává se vítanou atrakcí zejména pro děti. „Často se sem chodí dívat děti a rády ovce krmí, někdy až moc,“ říká David Vaňousek, který má stádo na starosti.

I dospělí si však tuto neobvyklou novinku pochvalují. „Je to velice dobrý nápad, není to hlučné jako běžné sekání trávy, je to ekologičtější a navíc se tady ovce dobře nabaští,“ myslí si Zdeňka Votýpková z Opatova.

V nejbližší době Praha 11 projekt vyhodnotí, se stády ovcí se tak možná místní budou setkávat i nadále.

JAN BRODNÍČEK

Alergii už má jeden ze čtyř

Jana je alergička a astmatička. Již od puberty ji trápily vleklé záněty průdušek, ke kterým se později připojily astmatické záchvaty a senná rýma. Nemoc jí začala komplikovat život, z nadané vysokoškolačky se tak stal častý návštěvník alergologické poradny, až ji někteří profesoři začali považovat za hypochondra.

„Ani dnes není moje situace jednoduchá. Musím neustále kontrolovat, v jakém prostředí se pohybuji, kam půjdeme s přítelem na procházku, dokonce i jaké mi může koupit květiny. To proto, aby se z romantického dárku či procházky nestal horor končící astmatickým záchvatem,“ říká.

Počet alergiků u nás neustále roste. V současnosti trpí podle odborníků alergií v hlavním městě každý čtvrtý člověk. Výrazně stoupají i atopie, to znamená sklon k alergické reakci.

Nesečené louky zhoršují situaci

Podle vyjádření alergoložky Drahomíry Medvecké z Polikliniky Prosek je alergie na pyl jednou z nejrozšířenějších. Trpí jí až 20 procent všech pacientů. Jejich již tak komplikovaný zdravotní stav může zhoršit ale i to, zda se pražské parky a zelené plochy sečou, či nikoliv.

„I zaléčení alergici a astmatici mohou pociťovat výrazné zhoršení svého stavu v blízkosti neposekaného zatravnatělého pole. Zrovna v blízkosti Polikliniky Prosek jednu takovou travnatou plochu máme. Patří nějakému soukromníkovi, který pozemek již léta neseká. Pro mé pacienty to určitě není nic příjemného,“ dodala.

„Alergici se mohou obrátit na pylový informační servis, který informuje o stavu ovzduší. V případě neudržovaných ploch může ale z klidového stavu koncentrace 7 pylových zrn na metr kubický jejich počet vzrůst až na 7000,“ uvedla dále Drahomíra Medvecká.

Neplést s chřipkou

Alergickou rýmu, lidově též sennou, si stále mnozí pacienti pletou s chřipkou. Tvrdí to zdravotní sestra z občanského sdružení Máša Markéta Marušková. Neléčený zdravotní stav jim pak komplikuje život. A jaké jsou symptomy? Že se vaším nepřítelem stala alergie na pyl, poznáte podle svědění očí, zánětů spojivek a kýchání. Díky zvyšující se lékařské péči ale můžete svému zdravotnímu stavu výrazně napomoci užíváním antialergik nebo vakcín.

Občanské sdružení Máša se snaží reagovat na již tak dost složitou situaci všech pražských alergiků a astmatiků a nabízí jim pomocnou ruku. Nemocní mohou svůj zdravotní stav konzultovat s online připojeným lékařem. Dětem se snaží napomoci organizací zdravotních pobytů u moře. (koc)

Trpět mohou i psi

Problémy nemají se začátkem pylové sezony jen lidé. „Alergie u psů jsou běžné. Většinou se projevují záněty kůže, uší nebo svěděním. Někdy to ale mohou být i průjmy, zvracení nebo nechutenství,“ tvrdí pražský veterinář Miroslav Řehák z Prahy 7. Pokud podle něj zvíře trpí třeba alergií na pyl, platí pro něj stejná pylová zpravodajství jako pro člověka. Podle něj téměř neexistuje pes, který by žil na vesnici a onemocněním trpěl, psi pražských majitelů ale platí tvrdou daň. Alergie u nich propuká právě kvůli smogu a špatnému životnímu prostředí. „Psi se léčí buď chemickými léky, homeopatiky nebo vakcínou,“ uzavřel.

Autor: Redakce

3.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Sanitář, pracovník v přímé péči 21 000 Kč

Nemocnice následné péče Praha 6 hledá sanitáře/ku nebo pracovníka v přímé péči.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 16 400 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt emailem., , Potřebujeme pracovníka na recepci, Ruský, český a anglický jazyk - aktivně, Fancouzský - pasivně. Pracoviště: Shato tour s.r.o., Na dolnici, č.p. 182, 155 00 Praha 515. Informace: Vladimir Mezin, +420 773 299 041.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 23 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník, řidič VZV. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: MÍSTO VÝKONU PRÁCE: Dopraváků č.p. 813/5, Dolní Chabry, 184 00 Praha 84, PRVNÍ KONTAKT telefonicky 573 501 743 nebo e-mailem 573 501 743 nebo lze sjednat osobní kontakt na adr.: Dopraváků č.p. 813/5, Dolní Chabry, 184 00 Praha 84, kont. osoba Tománková Naděžda Bc., , UPŘESŇUJÍCÍ INFORMACE A POŽADAVKY: Náplň práce: příjem a výdej zboží dle dodacího listu, manipulace se zbožím pomocí VZV, komunikace se zákazníkem, vychystávání zboží zákazníkovi, nakládání zboží na auta - jedná a těžší fyzickou práci, jako tahání plechů, svitků, je nutná odpovídající fyzická zdatnost, Požadujeme: vyučení, zdravotní stav odpovídající výkonu práce, loajalitu, znalost střešního materiálu je výhodou , VZV výhodou, pokud nevlastníte, zajistíme na naše náklady, stejně tak i opakovaná roční školení. Nástup možný ihned, ZAMĚSTNANECKÉ VÝHODY: Věrnostní odměny, zaměstnanecké slevy. Pracoviště: Salvator střechy s.r.o. - 01, Dopraváků, č.p. 813, 184 00 Praha 84. Informace: Naděžda Tománková, +420 573 501 743.

Ochrana a ostraha - Ostraha 20 000 Kč

Do společnosti Auto Jarov hledáme nové kolegy/kolegyně na pozici strážného. Náplní práce je především pochůzková činnost a hlídání parkoviště. Směny jsou 12hodinové - denní a noční.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Motolská nemocnice uzavřela urgentní příjem kvůli spalničkám

Šídlatka velká z pražské Stromovky

Vyfoťte pražskou přírodu a ukažte ji světu. Začíná projekt City Nature Challenge

Očkujte se proti encefalitidě i meningitidě, radí lékaři

Nemocných klíšťovou encefalitidou přibývá v Praze nejvíc z českých krajů. Češi podle lékařů stále podceňují očkování jako nejlepší prevenci. 

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Veverčata, zajíčci i myšice. Záchrannou stanici čeká s příchodem jara plno práce

Pražané jsou nadšení. Přišlo jaro. Pro Záchrannou stanici hl. m. Prahy pro volně žijících živočichů to ale znamená pěkný „záhul“. S teplem začíná i sezóna mláďat. V tomto týdnu se v záchranné stanici zotavuje dokonce 53 mláďat nejrůznějších zvířat. Prozatímní domov tu tak mají veverčátka, malé hrdličky a přes 20 zajíčků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT