VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Praha zarůstá travou, alergici trpí

Praha - Městské části se mnohdy nestačí starato zelené plochy, které jim patří. Na Spořilově už proti postupu radnice lidé sepisují petici, Praha 11 zkouší nasazení ovcí a koz.

3.6.2008
SDÍLEJ:

PRÉRIE NA SÍDLIŠTI. Přerostlá tráva působí problémy hlavně pražským alergikům.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Minimálně každý čtvrtý Pražan v těchto dnech trpí.

Proč? Důvod vypadá kuriózně: Stále větší plochy metropole totiž pokrývá neposečená tráva, podle odborníků obrovský zdroj alergenů. A pětadvacet procent obyvatel hlavního města alergiemi trpí.

Nejhorší situace je na sídlištích, kde městské části na sečení trávy příliš nedbají. Zákon jim to přitom přikazuje. „Pokud vlastník takovou plochu neudržuje, dopouští se přestupku. Městské části jsou tedy za udržování těchto ploch odpovědné,“ tvrdí právník Oldřich Choděra.

Vlastníkům neposečené trávy sice hrozí postih. Vtip je ale v tom, že o něm rozhoduje obecní úřad – takže pokuty by úředníci dávali sami sobě.

Problémy na Spořilově

Pražané už si leckde na nepříjemnou situaci začali stěžovat. Na Spořilově už dokonce vznikla petice. „Zaznamenali jsme poměrně hodně stížností ze strany občanů. Na vině jsou ale klimatické podmínky, které na jaře napomáhaly rychlému růstu trávy,“ hájí postup Prahy 10 tamní radní Roman Rogner (SZ).

Obvykle se podle něj tráva seče zhruba jednou za měsíc a stačí to. Letošek je výjimkou. „Po letošních zkušenostech budeme příště na podobnou situaci schopni lépe reagovat. V tuto dobu už by měla být většina území městské části posečena,“ uvedl radní.

Dalším významně zanedbaným místem je také sídliště na Spořilově. Od května se stará v Praze 4 o zeleň společnost ROSSY Service. Místní tvrdí, že ona je hlavním viníkem současného stavu.

Petice

Firma se ale brání. „Nejsme odpovědni za současnou situaci. Plochy jsme přebírali po předchozích firmách, které je často nechaly ve špatném stavu. Letošní klima je navíc mimořádně vhodné pro růst trávy. Nyní posilujeme stavy, v terénu je trojnásobný počet lidí. Naší povinností je posekat plochy do 15. června, nám se to přitom daří mnohem rychleji. Okolnosti nám nepřejí, jsme ale s lidmi v kontaktu a snažíme se je uklidnit,“ vysvětlil majitel ROSSY Service Roman Pučelík.

Nespokojení obyvatelé se na věc ale dívají jinak. Dokonce už sepsali petici, v níž žádají městskou část o ukončení spolupráce s ROSSY Service.

„Trávu je potřeba sekat mnohem častěji. Na konci května nám před domem trávník konečně posekali, ale do té doby tu byla tráva až po pás. Třešňovka nad Hamerským rybníkem není posekaná dodnes,“ zlobí se Ludvík Bazala z ulice Na Chodovci. Zlobí se i další. „Jak je možné, že byla dána výpověď třinácti zahradnickým firmám, které se o zeleň dosud dobře starali?“ ptají se spořilovští.

Radnice ale o změnách neuvažuje. „Spolupráce s touto společností byla navázána v rámci zefektivnění provozu a snížení nákladů. Jak ve starých smlouvách, tak i v této nové smlouvě s firmou ROSSY, je na základě standardních klimatických podmínek stanovena první seč do 15. května, druhá pak do 15. června, což je optimální model, který používali předchozí dodavatelé,“ tvrdí tisková mluvčí Prahy 4 Markéta Aulová.

Rychlá náprava?

Na přerostlou trávu si stěžují i v Praze 13. „Všechno ještě zatím posekané nemáme. Počasí bylo hodně problematické. Během dešťů není možné trávu sekat. Firmy se teď snaží vzniklou situaci rychle napravit,“ vysvětluje mluvčí Prahy 13 Samuel Truschka.

Neudržované trávníky rozčilují i obyvatele Jižního Města. „Hodně zarostlé to bývá v okolí stanice metra Opatov. Místa, kam není možné zajet s traktůrkem, se často nesekají vůbec. Jsem alergik, takže mi to působí nepříjemné problémy,“ vysvětluje Václav Jedlička.

„V současné době byla zahájena druhá seč, po ní už by se situace měla dostat do normálu. Letošní jaro vyrostla tráva velmi rychle a pro udržující firmy bylo těžké se situaci přizpůsobit,“ říká mluvčí Prahy 11 Andrea Wolfová.

Drahé louky

Právník Oldřich Choděra upozorňuje, že „za udržování travnatých ploch jsou odpovědné městské části, i když se o ně stará soukromá firma“. Problém je ale podle něj v tom, že „většina špatně udržovaných trávníků patří jiným majitelům a není ve vlastnictví městských částí“.

Pražští alergici si stěžují nejen proto, že je alergeny z neposečených luk dráždí. Navíc se jim to prodraží.

„Štve mě to. Mám hlavu jako balon, špatně se mi dýchá a neustále mi teče z nosu. Musím si pořád kupovat Zyrtec. Jedno balení mě stojí víc než sto korun,“ stěžuje si Kryštof Stýblo z Prahy 11.

Praha 11našla ekologické řešení

Ovce pasoucí se mezi paneláky. Takový pohled se naskytne těm, kteří zavítají na Jižní Město.

Zvířata mají jasný úkol: zbavit rozsáhlé prostory vysoké trávy.

„Snažili jsme se o ekologičtější způsob udržování travnatých ploch, dalším cílem bylo přivést do Prahy 11 více života. Po ovcích zůstane na místě v podstatě anglický trávník. Navíc v těžko dostupných lokalitách je tento způsob ekonomičtější než užívání strojů,“ vysvětlil zastupitel městské části Daniel Urban (ODS), jeden z autorů nápadu.

Plocha vymezená pro ovce se postupně posouvá, na jednom místě stádo zůstává přibližně týden. Ovce už zvládly mimo jiné úspěšně spást část Centrálního parku nebo zatravněný protihlukový val u Opatovské ulice.

Nejen atrakce

Stádo rychle upoutalo pozornost místních obyvatel a stává se vítanou atrakcí zejména pro děti. „Často se sem chodí dívat děti a rády ovce krmí, někdy až moc,“ říká David Vaňousek, který má stádo na starosti.

I dospělí si však tuto neobvyklou novinku pochvalují. „Je to velice dobrý nápad, není to hlučné jako běžné sekání trávy, je to ekologičtější a navíc se tady ovce dobře nabaští,“ myslí si Zdeňka Votýpková z Opatova.

V nejbližší době Praha 11 projekt vyhodnotí, se stády ovcí se tak možná místní budou setkávat i nadále.

JAN BRODNÍČEK

Alergii už má jeden ze čtyř

Jana je alergička a astmatička. Již od puberty ji trápily vleklé záněty průdušek, ke kterým se později připojily astmatické záchvaty a senná rýma. Nemoc jí začala komplikovat život, z nadané vysokoškolačky se tak stal častý návštěvník alergologické poradny, až ji někteří profesoři začali považovat za hypochondra.

„Ani dnes není moje situace jednoduchá. Musím neustále kontrolovat, v jakém prostředí se pohybuji, kam půjdeme s přítelem na procházku, dokonce i jaké mi může koupit květiny. To proto, aby se z romantického dárku či procházky nestal horor končící astmatickým záchvatem,“ říká.

Počet alergiků u nás neustále roste. V současnosti trpí podle odborníků alergií v hlavním městě každý čtvrtý člověk. Výrazně stoupají i atopie, to znamená sklon k alergické reakci.

Nesečené louky zhoršují situaci

Podle vyjádření alergoložky Drahomíry Medvecké z Polikliniky Prosek je alergie na pyl jednou z nejrozšířenějších. Trpí jí až 20 procent všech pacientů. Jejich již tak komplikovaný zdravotní stav může zhoršit ale i to, zda se pražské parky a zelené plochy sečou, či nikoliv.

„I zaléčení alergici a astmatici mohou pociťovat výrazné zhoršení svého stavu v blízkosti neposekaného zatravnatělého pole. Zrovna v blízkosti Polikliniky Prosek jednu takovou travnatou plochu máme. Patří nějakému soukromníkovi, který pozemek již léta neseká. Pro mé pacienty to určitě není nic příjemného,“ dodala.

„Alergici se mohou obrátit na pylový informační servis, který informuje o stavu ovzduší. V případě neudržovaných ploch může ale z klidového stavu koncentrace 7 pylových zrn na metr kubický jejich počet vzrůst až na 7000,“ uvedla dále Drahomíra Medvecká.

Neplést s chřipkou

Alergickou rýmu, lidově též sennou, si stále mnozí pacienti pletou s chřipkou. Tvrdí to zdravotní sestra z občanského sdružení Máša Markéta Marušková. Neléčený zdravotní stav jim pak komplikuje život. A jaké jsou symptomy? Že se vaším nepřítelem stala alergie na pyl, poznáte podle svědění očí, zánětů spojivek a kýchání. Díky zvyšující se lékařské péči ale můžete svému zdravotnímu stavu výrazně napomoci užíváním antialergik nebo vakcín.

Občanské sdružení Máša se snaží reagovat na již tak dost složitou situaci všech pražských alergiků a astmatiků a nabízí jim pomocnou ruku. Nemocní mohou svůj zdravotní stav konzultovat s online připojeným lékařem. Dětem se snaží napomoci organizací zdravotních pobytů u moře. (koc)

Trpět mohou i psi

Problémy nemají se začátkem pylové sezony jen lidé. „Alergie u psů jsou běžné. Většinou se projevují záněty kůže, uší nebo svěděním. Někdy to ale mohou být i průjmy, zvracení nebo nechutenství,“ tvrdí pražský veterinář Miroslav Řehák z Prahy 7. Pokud podle něj zvíře trpí třeba alergií na pyl, platí pro něj stejná pylová zpravodajství jako pro člověka. Podle něj téměř neexistuje pes, který by žil na vesnici a onemocněním trpěl, psi pražských majitelů ale platí tvrdou daň. Alergie u nich propuká právě kvůli smogu a špatnému životnímu prostředí. „Psi se léčí buď chemickými léky, homeopatiky nebo vakcínou,“ uzavřel.

Autor: Redakce

3.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Informační technologie - Informační technologie Programátor 65 535 Kč Vývojáři softwaru Production engineer. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 70000 kč, mzda max. 100000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: kontakt:Monika Kissová, e-mail: monika.kissova@iflix.com, prvotní kontakt emailem,místo výkonu:Koperníkova č.p. 2204/10, Praha 2., , Shrnutí popisu role:, , o posilníte technické týmy v oblastech, jako je rozsah, spolehlivost a růst služeb!, o Jste problémový řešitel? Nejsme dokonalí. Naše technologie se mohou zlepšit, náš produkt se může zlepšit, chceme, aby lidé, kteří ví, co vypadá lépe, a chápe, že "lepší" se navždy změní., o Řešení problémů je skvělé, ale důležitá je také schopnost rychle se učit. V případě iflix se náš produkt neustále mění, náš průmysl se neustále mění ... naši zákazníci se neustále mění. Potřebujeme lidi, kteří se mohou naučit nové technologie a rychle je aplikovat na naše jedinečné obchodní výzvy., , V současné době používáme tyto technologie:, , o AWS cloud - všechny druhy zdrojů, o architektura mikropodniků pomocí programu Node.js, o PostgreSQL (RDS), Kinesis, Elasticsearch, Redis (Elasticache), ..., o NewRelic + Datadog pro sledování a varování, , Očekáváme od vás:, , o relevantní zkušenosti v jedné z následujících oblastí: datové inženýrství, business intelligence nebo obchodní analýza, o Zkušenosti s datovým modelováním, vývojem ETL a datovým skladováním, o Zkušenosti s datovým skladováním s aplikacemi Oracle, Redshift atd., o Schopnost a zájem o práci v rychle se měnícím a rychle se měnícím prostředí., o Buďte otevřený a snadno se pohybujte, o Musíte být agilní a připraveni na neustálou změnu, , o Angličtinu na velmi dobré úrovni. Pracoviště: Iflix s.r.o.- 002, Koperníkova, č.p. 2204, 120 00 Praha 2. Informace: Monika Kissová, . Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 20 650 Kč Učitelé v oblasti předškolní výchovy Kvalifikování učitelé mateřské školy, obor předškolní pedagogika. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20650 kč, mzda max. 30040 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kont.: emailem na janakovarova93@seznam.cz, NÁSTUP: Od 2. ledna 2019. Požadavek: odborná kvalifikace - maturita v oboru předškolní a mimoškolní pedagogika. Smysl pro zodpovědnost, hezký přístup k dětem., NEPŘEHLÉDNĚTE: Dále budeme přijímat paní učitelky od 26.8.2019 do nově otevřené třídy, která se v současné době dostavuje.. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola praha - mikulovická, Mikulovická, č.p. 337, 190 17 Praha 917. Informace: Jana Kovářová, . Informační technologie - Informační technologie Programátor 65 535 Kč Vývojáři softwaru Zkušený C ++ softwarový inženýr - Vývojáři systému. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 70000 kč, mzda max. 80000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce: Národní č.p. 58/32, Nové Město,, 110 00 Praha 1, kontakt: Yakupova Yana, tel.: 774971056, e-mail: yana-yakupova@yandex.ru, , Požadavky na uchazeče, o VŠ vzdělání technického zaměření., o Praxe s komerčním vývojem v C ++ min. 10 let., o Praxe s vývojem v operačním systému z / OS min. 5 let., o Vynikající znalost OOP, designové vzory., o Zkušenosti s systémy řízení verzí (například Git)., o Zkušenosti s použitím bug tracking systémů (například JIRA)., o Vynikající znalost ruštiny (aktivní, na úrovní C1)., o Vynikající znalosti anglického jazyka (ústně a písemně)., Náplň práce, o Vývoj softwaru ve verzi C / C ++ pro operační systém z / OS.. Pracoviště: Bohemia software s.r.o. - nové město, Národní, č.p. 58, 110 00 Praha 1. Informace: Yana Yakupova, +420 774 971 056. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 13 700 Kč Všeobecní administrativní pracovníci Všeobecní administrativní pracovník. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13700 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: Opletalova č.p. 1603/57, Nové Město, 110 00 Praha 1, Kontaktní osoba: Dobrova Marina Ing., tel.: +420 773 745 172, e-mail: dobrova.marina@gmail.com, , Práce v kanceláři a mimo ní, a to je v příslušných úřadech, a různých finančních institucích, práce spojená s častými pracovními cestami do Ruska, proto je velmi žádaná víza do Ruska nebo pas. , Jazykové znalosti - aktivní angličtina, ruština, pasivní čeština.. Pracoviště: Vonlanthen global conferences & summit s.r.o., Opletalova, č.p. 1603, 110 00 Praha 1. Informace: Marina Dobrova, +420 773 745 172.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Třídící depo pošty. Ilustrační foto.
5

350 tisíc balíků denně. Pošta se chystá na Vánoce

Fotbal - ilustrační snímek

ANKETA: Kteří fotbalisté by teď hráli za Československo?

ANKETA: Kteří hokejisté by teď hráli za Československo?

Zahrajte si na hokejového trenéra. Deník v souvislosti se stoletým výročím vzniku Československa připravil mimořádnou anketu. Jak by nyní vypadal společný tým, který by tvořili hráči obou zemí? 

Letiště Václava Havla bojuje s hlukem. Chce omezit noční provoz letadel

Letiště Praha s ohledem na současný nárůst leteckého provozu v České republice i v Evropě zavede další preventivní opatření k udržení stavu noční hlukové zátěže v městských částech Prahy a obcích v bezprostředním okolí letiště, které jsou dotčené leteckým provozem. Cílem je snížit celkový počet nočních vzletů a přistání nad letištěm mezi desátou večerní a šestou hodinou ranní a více regulovat provoz ve zmíněném časovém pásmu, včetně zpožděných příletů a odletů z pásem navazujících.

Poklidná zahrada nedaleko Hradu. Ukrývá umělecká díla i kašnu s čápem

Ruch Hradčanského náměstí. Turisté. Blesky fotoaparátů. Přijde vám nemožné najít v blízkosti Pražského hradu místo k odpočinku? Navštivte nepříliš známou zahradu Šternberského paláce. Malá, ale romantická oáza klidu skýtá útočiště nejen všem, co si chtějí vyčistit hlavu, ale i umělcům. Najdete v ní třeba díla českých sochařů z 20. století.

Mohl mít nebezpečné chemikálie. Muže odvezla zásahová jednotka na psychiatrii

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek večer zažili obyvatelé části pražského Slivence dramatické chvíle. Policie kvůli psychicky narušenému muži zaktivizovala vyjednavače, zásahovou jednotku, hasiče, psa pyrotechniků i plynaře. Na počátku velké akce bylo podezření, že muž má doma nebezepčné chemikálie. Navíc podle policie napadal sousedy.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT