Praha tak reaguje na obchod, v rámci kterého minoritní akcionář Northward Holdings Limited (NHL) prodal svůj podíl v PSAS firmě EP Industries. Praha o tento podíl usilovala.

V úterý by měla uvedený záměr projednat rada hlavního města. Pokud postup radní schválí, část PSAS by Praha takzvaně propachtovala do TSK - radní by dali pokyn ke svolání valné hromady PSAS, ta by záměr schválila a předložila jej TSK. Ta by nabídku následně přijala a celá „nekomerční" část firmy včetně managementu by se přesunula pod TSK.

Náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09) nechtěl záměr komentovat, považuje ale takový krok za logický. „Vznikne tak silný městský subjekt, který přispěje k lepší správě komunikací a úklidu města. Spojením aktivit TSK a PSAS propojíme úklid města, dopravní značení, výstavbu silnic a jejich rekonstrukci," řekl novinářům.

Pětinový podíl v PSAS, který chtěla Praha od firmy NHL odkoupit, získal holding EP Industries. Cenu ani další podrobnosti firma nezveřejnila. Praha za podíl 19,32 procenta nabízela 800 milionů. Majoritním akcionářem EP Industries je s 60 procenty Daniel Křetínský. Holding získal podíl prostřednictvím své odpadové společnosti AVE CZ.

„Jednání byla zbytečná"

Nákup podílu, který původně chtěla Praha, považuje Vávra za bezprecedentní. „Oficiální dopis jsem neobdržel, vím to jen z otevřených zdrojů. Minoritní akcionář uváděl Prahu v omyl a jednání poslední týdny byla zbytečná, takový obchod totiž nelze uskutečnit za dva dny," řekl. Podle jeho slov transakce ohrozí fungování PSAS.

Praha jako většinový vlastník PSAS roky usilovala o ovládnutí firmy, aby si mohla vlastními silami zajišťovat svoz odpadu. Směřovala k tomu, že bude moci v souladu se zákonem zadávat zakázky přímo bez výběrového řízení, takzvaně in-house. Minulý týden pětinový vlastník, firma NHL, ale moznámila, že svůj podíl městu neprodá.

Pražské služby se v hlavním městě starají o odvoz odpadu a údržbu komunikací. V pololetí zvýšily zisk na 69,23 milionu korun, nejziskovější byl pro firmu právě svoz odpadů, na kterém za šest měsíců vydělala 79 milionů korun.

Čtěte také: Pětinu v Pražských službách získal Křetínského EP Industries