Praha 6 má areál zámku Veleslavín pronajatý do konce srpna příštího roku a jeho otevření předcházela příprava pro bezpečný vstup veřejnosti. Přípravu i samotné otevření areálu očeňuje i starosta Prahy 6 Jakub Stárek.

„Mé velké poděkování patří kolegům z Rady, ale především společnosti SNEO, která doslova za pár týdnů připravila tento zajímavý prostor k otevření. Jsem rád, že se nám podařilo konečně dosáhnout toho, aby tato zajímavá část Prahy 6 mohla sloužit veřejnosti k setkávání a odpočinku a nebyla jen další cennou chátrající památkou na území hlavního města Prahy,“ říká starosta.

Pro návštěvníky bude nyní zpřístupněna část areálu v bezprostředním okolí zámku. Stav budov i parku aktuálně nedovoluje kompletní otevření z bezpečnostních důvodů. Městská část ale dohodou se státem získala možnost hledat pro zámek novou budoucnost.

„Nicméně nemůžeme zapomínat na fakt, že Ministerstvo financí avizovalo na letošní rok prodej areálu formou aukce," upřesnil statutární místostarosta městské části Praha 6 Petr Prokop.

Slavnostní otevření budou provázek komentované prohlídky samotného zámku, a to od půl šesté večer. Zámecký park pak bude otevřen v letních měsících denně od 8 do 20 hodin. Zájemci mohou místo využít jak k odpočinku nebo trávení času s dětmi na dětském hřišti. Vyloučena není ani možnost uspořádání akcí různých spolků.

Zámek Veleslavín vznikl v centru středověké vesnice v sedle na vrcholku mělkého bažinatého údolí. Tuto jednopatrovou barokní stavba nechala postavit tehdejší majitelka panství pravděpodobně podle plánů Kiliána Ignáce Dienzenhofera v letech 1730–1750. Na konci 19. století byly zbourány hospodářské budovy a počátkem 20. století (1912) byl zámek rozšířen o krátká novobarokní křídla.
V roce 1910 získali zámeček bratranci Leo Kosák a Oskar Fischer, kteří zde zřídili plicní sanatorium. Oskar Fischer zde – nezávisle na Aloisi Alzheimerovi – zkoumal a objevil Alzheimerovu chorobu. V roce 1942 zahynul v ghettu Terezín, stejně jako Leo Kosák v roce 1944 v koncentračním táboře Osvětim. 
Na klinice se léčila i Milena Jesenská nebo Charlotta Masaryková a zámek byl prvním místem kam T. G. Masaryk přijel po návratu z exilu. Následně měl v zámku i kancelář. 

zdroj: zamekveleslavin.cz