Základní a mateřská škola Elektra je největší základní školou, která od roku 1989 v Praze vznikla. Starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS) připomněl, že škola se začala připravovat již v roce 2011.

„Museli jsme se vypořádat s řadou potíží, mimo jiné s odvoláváním a připomínkami sousedů, které výstavbu zdržely. Samotná stavba pak trvala jen dva roky,“ řekl Portlík s tím, že srovnatelné veřejné stavby jsou dnes projektovány s rozpočtem přes miliardu korun.

Elektra má střešní hřiště i zelenou střechu

Škola vznikla na malém pozemku velkém 3300 metrů čtverečních. Projektanti do čtyřpodlažní budovy vměstnali 33 tříd, široké schodiště, venkovní střešní hřiště, vnitřní tělocvičnu, jídelnu, kuchyň, atrium, venkovní relaxační prostor a mateřskou školku pro 78 dětí.

Do roku 2024 bude Elektra fungovat pouze jako detašované pracoviště Základní školy Novoborská. Předsedkyně školské komise Rady MČ Praha 9 Renata Portlíková vysvětlila, že otevřít Elektru jako samostatný školský subjekt od letošního září legislativa a administrativa úplně neumožňuje. „Hledali jsme jiný způsob, jak vyhovět zájmu rodičů a část prostor nové školy zprovoznit už letos. Vytvořili jsme proto z Elektry detašované pracoviště ZŠ Novoborská. Toto provizorní řešení pro první rok provozu nové školy bude znamenat náročnější administrativu, ale školu chceme otevřít co nejdříve a jiná cesta není možná,“ sdělila.

Základní škola Radlická, Praha 5
Ředitel základní školy v Praze 5 čelí tvrdé kritice. Stěžují si rodiče i učitelé

Jak upřesnila ředitelka ZŠ Novoborská Tereza Štaubrová, která od září dočasně povede i Elektru, žákům se otevřou tři první třídy a po jedné druhá, třetí a čtvrtá třída základní školy. „Budova i učebny budou materiálně i didakticky plně vybaveny, pedagogy máme zajištěny. Děti budou moci využít školní stravování i odpolední pobyt ve školní družině,“ dodala.

V průběhu výstavby se zástupcům Prahy 9 podařilo získat i okolní pozemky, na kterých v budoucnu plánují stavět další školská zařízení, jako je rozšíření základní školy Elektra a vybudování střední školy.

Desítky záměrů na výstavbu škol

V Praze v tuto chvíli existuje 71 záměrů na výstavbu základních škol v různé fázi rozpracovanosti. Mezi projekty patří třeba nová základní škola Rohan v sousední Praze 8, která má v budoucnu pojmout přes 800 dětí a náklady zatím vychází právě na miliardu. Začít stavět by se měla v roce 2026.

Zdroj: Eliška Stodolová, zdroj: P9

Řešit nedostatek míst na základních školách mají i různé přístavby. Na příklad na Praze 2 v tyto dny dokončují výstavbu nových učeben v základní škole u Svatého Štěpána. „Na místech bývalých podniků, jako je třeba ČKD, jsou dnes nové byty nebo je tam připravená bytová výstavba. Když tyto brownfieldy zastavíme, tak je jasné, že nové školy jsou potřeba. Vidím jako velký problém, že se školy nestavily už dříve,“ uvedl pražský radní pro školství Antonín Klecanda (STAN) a doplnil, že na problém upozorňují demografické studie už od roku 2000.

ZŠ a MŠ Elektra v číslech

Počet tříd: 33 (3 v mateřské škole, 1 pro přípravnou třídu, 15 kmenových pro první stupeň základní školy, 8 kmenových pro druhý stupeň základní školy a 6 odborných učeben – pro informatiku, výtvarnou výchovu, hudební výchovu, multimediální/přednáškovou a dvě jazykové učebny.)

Počet dětí v ZŠ: 800 žáků

Počet dětí v MŠ: 78

Cena: 570 milionů

Elektra má bezbariérový přístup a pod budovou je garáž pro desítky aut.