Přijaté opatření fakticky zahrnuje celou oblast mezi Dvořákovým nábřežím, Pařížskou, Staroměstským náměstím a Revoluční. Na hluk si dlouhodobě stěžují zejména obyvatelé Dlouhé, kde se nachází velké množství populárních nočních podniků.

„Zákaz vjezdu osobních aut a motocyklů se týká území ohraničené ulicemi Pařížská, Dlouhá, Revoluční, Na Františku. Je to jeden z mnoha připravovaných kroků k zklidnění nočního života v Praze 1. I v této lokalitě žijí rezidenti, kteří mají právo se vyspat a ne celou noc poslouchat tůrová motorů rozjařené mládeže,“ uvedl pro Deník radní pro dopravu Prahy 1 Vojtěch Ryvola (ANO).

Noční zákaz vjezdu platí od 23. listopadu. Podle zjištění Deníku ho ale zatím řidiči příliš nerespektují. Auta i přes zákaz ulicemi v noci z 23. na 24. listopadu projížděla bez omezení. Navíc stojící auta v Dlouhé ulici nechávala zapnuté motory a provoz byl poměrně hustý.

Noční zákaz vjezdu do centra

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Vozy dopravní obsluhy, místních obyvatel či taxislužby podle radního do oblasti stále vjedou, ale každého budou moci zastavit strážníci a zkontrolovat, že má důvod na místě být. Krok vedení radnice učinilo bez toho, aby o něm předem informovalo, podle Ryvoly se tím chtělo vyhnout vyhrocené diskusi, která dopravní opatření často provázejí. Radní dodal, že opatření platí ode dneška a radnice ho předem konzultovala s městskou policií, která je připravena zahájit kontroly.

Jak upřesnil radní Ryvola, jedná se o klasický zákaz vjezdu, tudíž je na Městské policii a Policii České republiky, jak k danému vymáhání přistoupí. Ve zmíněnou noc ale policie porušování zákazu neřešila.

Terčem zákazu jsou podle radního především mladíci, kteří s oblibou v noci projížděli Starým Městem v okolí Dlouhé ulice v silných vozech či tam pořádali závody. Opatření dává městské policii nástroj k tomu zahájit systematické kontroly a začít pokutovat ty, kteří vnímají noční cesty do historického centra jen jako povyražení. "Je to zatím to nejjednodušší, co teď můžeme udělat," řekl radní ČTK.

Ilustrační foto.
Zavede město poplatek 200 korun za vjezd do Prahy 1? Podle Hřiba je to nesmysl

V Praze 1 vládne koalice ODS, TOP 09, ANO, Rezidentů 1 a klubu bývalých Pirátů, které strana kvůli účasti v koalici vyloučila. V opozici je Praha 1 Sobě a My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů). Všechny strany v zastupitelstvu dlouhodobě prosazují řešení nočního hluku v oblasti Dlouhé ulice.

V minulém volebním období již radnice pod vedením tehdejšího starosty a nynějšího opozičního zastupitele Petra Hejmy (STAN) zákaz vjezdu do Dlouhé a některých okolních ulic testovala, a to od 22:00 do 03:00 a po dobu dvou víkendů. I když tehdejší vedení radnice uvedlo, že se opatření osvědčilo, dále na něj nenavázalo.