Přijaté opatření fakticky zahrnuje celou oblast mezi Dvořákovým nábřežím, Pařížskou, Staroměstským náměstím a Revoluční. Na hluk si dlouhodobě stěžují zejména obyvatelé Dlouhé, kde se nachází velké množství populárních nočních podniků.

„Zákaz vjezdu osobních aut a motocyklů se týká území ohraničené ulicemi Pařížská, Dlouhá, Revoluční, Na Františku. Je to jeden z mnoha připravovaných kroků k zklidnění nočního života v Praze 1. I v této lokalitě žijí rezidenti, kteří mají právo se vyspat a ne celou noc poslouchat tůrová motorů rozjařené mládeže,“ uvedl pro Deník radní pro dopravu Prahy 1 Vojtěch Ryvola (ANO).

Noční zákaz vjezdu platí od 23. listopadu. Podle zjištění Deníku ho ale zatím řidiči příliš nerespektují. Auta i přes zákaz ulicemi v noci z 23. na 24. listopadu projížděla bez omezení. Navíc stojící auta v Dlouhé ulici nechávala zapnuté motory a provoz byl poměrně hustý.

Noční zákaz vjezdu do centra

Zákaz vjezdu v nočních hodinách do centra města. | Video: Deník/Radek Cihla

Vozy dopravní obsluhy, místních obyvatel či taxislužby podle radního do oblasti stále vjedou, ale každého budou moci zastavit strážníci a zkontrolovat, že má důvod na místě být. Krok vedení radnice učinilo bez toho, aby o něm předem informovalo, podle Ryvoly se tím chtělo vyhnout vyhrocené diskusi, která dopravní opatření často provázejí. Radní dodal, že opatření platí ode dneška a radnice ho předem konzultovala s městskou policií, která je připravena zahájit kontroly.

Jak upřesnil radní Ryvola, jedná se o klasický zákaz vjezdu, tudíž je na Městské policii a Policii České republiky, jak k danému vymáhání přistoupí. Ve zmíněnou noc ale policie porušování zákazu neřešila.

Terčem zákazu jsou podle radního především mladíci, kteří s oblibou v noci projížděli Starým Městem v okolí Dlouhé ulice v silných vozech či tam pořádali závody. Opatření dává městské policii nástroj k tomu zahájit systematické kontroly a začít pokutovat ty, kteří vnímají noční cesty do historického centra jen jako povyražení. "Je to zatím to nejjednodušší, co teď můžeme udělat," řekl radní ČTK.

V Praze 1 vládne koalice ODS, TOP 09, ANO, Rezidentů 1 a klubu bývalých Pirátů, které strana kvůli účasti v koalici vyloučila. V opozici je Praha 1 Sobě a My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů). Všechny strany v zastupitelstvu dlouhodobě prosazují řešení nočního hluku v oblasti Dlouhé ulice.

V minulém volebním období již radnice pod vedením tehdejšího starosty a nynějšího opozičního zastupitele Petra Hejmy (STAN) zákaz vjezdu do Dlouhé a některých okolních ulic testovala, a to od 22:00 do 03:00 a po dobu dvou víkendů. I když tehdejší vedení radnice uvedlo, že se opatření osvědčilo, dále na něj nenavázalo.