Praha 1 nechala v noci na čtvrtek nainstalovat značky zakazující vjezd mezi 22:00 a 06:00 do fakticky celé oblasti mezi Dvořákovým nábřežím, Pařížskou, Staroměstským náměstím a Revoluční ulicí. Cílem je omezit hluk, který v noci ruší místní obyvatele.

"Jedná se o aktivitu městské části Praha 1, protože stanovení k tomu vydal jejich odbor dopravy. Oblasti, které to postihuje, nejsou na místních komunikacích I. třídy, a tak ani neexistuje žádný způsob, jak bychom do tohoto procesu z pozice města mohli formálně vstupovat," uvedl Hofman.

Podle mluvčího se magistrát o výše uvedeném dopravním opatření nedozvěděl, a to ani na některém z jednání komise rady hlavního města pro parkování a silniční dopravu, jejímž členem je rovněž vedoucí odboru dopravy z Prahy 1.

Postup radnice kritizoval na sociálních sítích primátor Svoboda. Podle jeho vyjádření o tom město nebylo informováno. "Důrazně požaduji po starostce a radním pro dopravu Prahy 1 vysvětlení jejich konání. Není akceptovatelné, aby se takto zásadní rozhodnutí Pražané a zástupci Prahy dozvídali z médií," uvedl Svoboda.

Na hluk si podle radního Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) dlouhodobě stěžují zejména obyvatelé Dlouhé ulice, kde se nachází velké množství populárních nočních podniků. Vozy dopravní obsluhy, místních obyvatel či taxislužby do oblasti stále vjedou, ale každého budou moci zastavit strážníci a zkontrolovat, že má důvod na místě být. Radní ve čtvrtek ČTK také řekl, že opatření radnice předem konzultovala s městskou policií, která je připravena zahájit kontroly. Souhlas podle něj získala radnice i od policistů.

Zákaz vjezdu v nočních hodinách do centra města. | Video: Deník/Radek Cihla

Terčem zákazu jsou podle Ryvoly především mladíci, kteří s oblibou v noci projížděli Starým Městem v okolí Dlouhé ulice v silných vozech či tam pořádali závody. Opatření dává městské policii nástroj k tomu zahájit systematické kontroly a začít pokutovat ty, kteří vnímají noční cesty do historického centra jen jako povyražení. "Je to zatím to nejjednodušší, co teď můžeme udělat," řekl radní.

Primátor nechá zneplatnit značky zákazu vjezdu do části Starého Města

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) nechá zneplatnit značky zakazující vjezd do části Starého Města. Zákaz chce nechat prozkoumat magistrátním odborem dopravy. Značky budou zneplatněny přeškrtnutím, řekl dnes Svoboda po zasedání sněmu starostů městských částí. Magistrát si už podle zastupitele a předsedy dopravního výboru Martina Sedekeho (ODS) nechal poslat z Prahy 1 spis týkající se opatření. Podle Sedekeho radnice účelově využila silniční zákon.

Deníku Svoboda řekl, že konečné rozhodnutí očekává až v příštím roce.

Dopravní značky s nočním zákazem vjezdu motorových vozidel, které se nečekaně objevily v ulicích Prahy 1, neplatí, potvrzuje primátor hlavního města Bohuslav Svoboda. | Video: Milan Holakovský

Na tiskové konferenci po jednání sněmu překvapil, když tlumočil slova starostky městeské části Prahy 1 Terezie Radoměřské (TOP 09). Ani ona o tom, co se chystá dopředu, nevěděla.

"Já nechám ty zřízené značky zneplatnit, jako takové, a tento problém se předá dopravnímu odboru hlavního města. A dokud nebudu mít stanovisko jejich uzavřené, prodiskutované i na úrovni hlavního města i městské části, tak toto rozhodnutí bude platit," řekl Svoboda.

Instalaci značek má na starosti městská firma Technická správa komunikací (TSK). Její mluvčí Barbora Lišková ČTK potvrdila, že firma značky přelepí. "Z pokynu nadřazeného silničního správního úřadu jsme zahájili zneplatnění značení po dobu přezkumu," řekla ČTK.

Podle Sedekeho dnes ráno město učinilo první kroky. "Byl stažen spis ze silničního správního úřadu Prahy 1, protože hlavní město má přezkumovou pravomoc nad tímto rozhodnutím. V tuto chvíli je tak zahájen přezkum, zdali je toto rozhodnutí v souladu se zákonem," řekl Sedeke. Dodal, že si prostudoval příslušné části zákona. "Osobně se domnívám, že tam došlo k účelovému využití určité části silničního zákona. A jsem tedy přesvědčen, že takovéto rozhodnutí je nezákonné," dodal.

Mluvčí magistrátu Vít Hofman upřesnil, že příslušný odbor magistrátu si spis teprve vyžádal. "Z důvodu podezření na rozpor se zákonem jsme si od Prahy 1 vyžádali spis a jakmile nám dorazí, tak zahájíme přezkumné řízení," řekl ČTK. Dopravní opatření mají na starosti silniční úřady, které jakožto orgány takzvané přenesené působnosti státní správy nespadají pod orgány samosprávy a volení politici nemají na jejich rozhodování vliv. Přezkum se bude týkat zákonnosti vydaného opatření a formální správnosti schvalovacího procesu.