V doprovodu policejních motocyklů s rozsvícenými majáčky přivezl krátce po 8:00 pohřební vůz se znakem šlechtického rodu ostatky Karla Schwarzenberga na Pražský hrad Rakev zahalenou do rodové modro-bílé vlajky do katedrály svatého Víta vnesli vojáci, jejich přítomnost je znakem státních poct, které následující obřad z rozhodnutí vlády doprovázel. Před oltářem byly vystaveny řády Bílého lva a Zlatého rouna, jejichž nositelem bývalý šéf české diplomacie byl, i erb rodu Schwarzenbergů.  

Karel Schwarzenberg zemřel po delší nemoci ve Vídni 12. listopadu. Od středy, kdy byla vystavena rakev s jeho zpopelněnými ostatky v malostranském kostele Panny Marie pod řetězem, se tam jeho památce přišlo poklonit více než 11.000 tisíc lidí.

Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem 9. prosince 2023.Český politik Petr Pithart přichází na Pražský hrad.Zdroj: Deník/Petr Procházka

Mezi smutečními hosty v sobotu byli politici, osobnosti diplomacie i kultury. Dorazil český prezident Petr Pavel i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přítomen byl bývalý prezident Miloš Zeman i zástupci šlechtický rodů, mimo jiné i tří vládnoucích  rodin z Monaka, Lichtenštejnska a Lucemburska. Jako oficiální zástupce rodu Habsburků se pohřbu účastnil Ferdinand Zvonimir Habsburský. Nechyběli ani četní zástupci české politické scény napříč spektrem, kteří se ve svých vyjádřeních shodovali, že Karel Schwarzenberg byl velkou osobností, která byla významnou pro domácí i zahraniční politiku. 

„Byl to člověk, který oddaně sloužil své zemi, i když to mělo dalekosáhlé následky pro něj osobně i pro jeho rodinu. Jeho skon je pro nás ztrátou,“ řekl třeba ministr zemědělství Marek Výborný osobnost Karla Schwarzenberga. 

V řadách hostů byly i osobnosti kultury, například herečky Jitka Čvančarová a Aňa Geislerová nebo herec Bolek Polívka.  Dorazily rovněž zahraniční delegace, mimo jiné z Francie, Jižní Koreje nebo Japonska.

Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem 9. prosince 2023.Prezident Petr Pavel Při příchodu do katedrály.Zdroj: Deník/Radek Cihla

Během obřadu ve svatovítské katedrále pronesl krátkou vzpomínku na zesnulého prezident Petr Pavel, který vyzdvihl jak zásluhy Karla Schwarzenberga na poli mezinárodní politiky, tak jeho vlastenectví a přínos. A zmínil i svůj osobní vztah, přičemž o Karlu Schwarzenbergovi řekl, že mu v prvním roce v úřadu prezidenta byl rádcem.  „Bude své zemi chybět,“ uzavřel svou řeč.

Čtení přednesů se ujal synovec zesnulého Ferdinand. Přímluvy přednesli starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská, která je vnučkou šlechtice Jiřího Douglase Sternberga a Schwarzenbergovou příbuznou, a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, který spolu se Schwarzenbergem založil nynější vládní stranu TOP 09. Zmínili modlitbu za Evropu, za Ukrajinu i za přírodu. Na závěr na přání zesnulého zazněly československá hymna s koleda Narodil se Kristus Pán.

Ministr zemědělství Marek Výborný o Karlu Schwarzenbergovi

Zdroj: Petr Procházka

Po skončení obřadu vůz s rakví opustil Pražský hrad a zamířil na zámek Orlík, kde budou Schwarzenbergovy ostatky uloženy do rodinné hrobky.