„Volaný účastník není dostupný,“ ozve se po zavolání na informační linku 1212 z hlavního města. Podle ministerstva zdravotnictví řízené Adamem Vojtěchem (za ANO) přitom mají na lince být k „dispozici proškolení operátoři, zaměstnanci ministerstev, ale také dobrovolníci z řad veřejnosti.“ Pražská záchranka vybízí obyvatele metropole, aby na číslo volali, mají-li otázky ohledně nákazy, prevence či správného postupu při výskytu příznaků koronaviru.

„Linka 155 slouží pro pacienty s akutními stavy. Našim dispečerkám a dispečerům (kteří teď skutečně jedou na víc než 200 %) moc pomůžete, když se s případnými informativními dotazy o koronaviru obrátíte na linku 1212 a 'stopadesátpětka' zůstane volná pro pacienty v ohrožení života,“ dodala mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová v tiskové zprávě.

Vojtěchův resort na opakované dotazy zaslané Pražským deník nereagoval. Ministr na svém twitterovém účtu pouze v pondělí večer zveřejnil, že byl kromě infolinky 1212 na webu ministerstva zdravotnictví zřízen kvůli koronaviru také chatbot – sestřička Anežka. „Anežka bude mít nepřetržitou službu 24 hodin 7 dní v týdnu pro všechny občany. Pokud komunikace s Anežkou tazatele neuspokojí, nabídne mu Anežka alternativu v podobě live chatu, nebo v podobě dalších kontaktních míst,“ píše se v tiskové zprávě ministerstva.

Online reportáž

Zdravotnická záchranná služba navíc radí, jak mohou lidé pomoci nejen jejím pracovníkům, ale všem spoluobčanům. „Musíte-li dneska a v dalších dnech ven, vezměte si roušku nebo nějaký podobný typ ochrany. Každá taková bariéra – třeba i bavlněný kapesník před ústy nebo nákrčník – ztíží šíření kapének s virem. Důležité je také pečlivé mytí rukou,“ upozornila mluvčí Poštová.

Od pondělí navíc podle Poštové budou mít posádky sanitek a lékařských či inspektorských vozů v pražských ulicích nasazené respirátory a ochranné brýle, aby byli chráněni nejen záchranáři, ale i pacienti a široká veřejnost. „Nebojte se, společně to zvládneme,“ uklidňuje pražská záchranka.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in