K takovým patří i nová základní škola Montessori, již otevírá Praha 12. Ano, prvky novátorské výuky italské pedagožky, lékařky, filozofky a vědkyně Marie Montessori (1870–1952) využívá škola, která je příspěvkovou organizací městské části. Tedy školou veřejnou. A stejně jako všechny ostatní bude naplňovat rámcový vzdělávací program ministerstva školství.
Do nově zřízené Základní školy Montessori v Praze 12 se začátkem nového školního roku nastupuje 342 žáků ze ZŠ a MŠ Na Beránku, informovala za radnici Marie Machynková. S tím, že dosud, do konce minulého školního roku, byli nynější žáci ZŠ Montessori v Praze 12 součástí školního vzdělávacího programu Montessori cesta v rámci ZŠ Na Beránku (kde běží také většinový školní vzdělávací program Začít spolu).
Nová škola ve „staré“ budově
Nově pedagogové programu montessori i jejich žáci patří pod samostatnou instituci, i když na pohled se nic nemění: zůstávají ve stejné budově. Změnu radní městské části pro školství Petr Prchal (TOP 09) označil za úspěšné završení dlouholetého úsilí o osamostatnění Montessori školy. Jako ředitelka byla v rámci konkurzu vybrána Miroslava Kellovská, která dlouhá léta vedla školní vzdělávací program montessori. Bude tedy v nových podmínkách pokračovat v dosavadní práci.
Montessori metody radní Prchal oceňuje – a připomíná, že ve škole Prahy 12 dlouhodobě sídlí spolek Montessori ČR, který se věnuje vzdělávání pedagogů. „Několik desetiletí funguje i Mateřská škola Montessori v Praze 12, veřejná školka zřízená Prahou 12. Právě kvůli dětem z ní vznikl před lety školní vzdělávací program montessori v ZŠ Na Beránku,“ uvedl radní. S tím, že z něj nyní vzešla samostatná škola – což má jednak zjednodušit soužití dvou školních programů v jedné budově, jednak pomoci vytvoření lepších podmínek.
Ředitelka Kellovská má jasno: cílem je, aby si žáci ze školy odnášeli nejen znalosti, vědomosti, dovednosti a zkušenosti, ale aby každý získal ještě něco navíc: věděl, v čem je dobrý – a má na tom stavět. „Mým cílem je, aby každý žák opouštěl školu s vědomím svých silných stránek, měl osvojené strategie učení i chuť rozvíjet svůj potenciál,“ vysvětlila. Nově vzniklá škola má být podle jejích slov nejen místem vzdělávání, ale také vzájemného obohacování. „Chci budovat školu, kde bude mít každý učitel vytvořeny podmínky pro kvalitní vzdělávání žáků a ve spolupráci s rodiči bude podporovat jejich sebevědomí a duševní pohodu. Budu dbát na bezpečné a podnětné klima potřebné pro zdravý rozvoj všech žáků a pedagogů,“ uvedla Kellovská.
Nové prostory pro prvňáčky
Přímo nově vybudované prostory bylo třeba „zabydlet“ v Praze 14, kde radnice městské části ve čtvrtek 29. srpna otevřela nové prostory základní školy v ulici Baštýřská na Jahodnici na místě původně zvažovaného komunitního centra. Fungovat bude jako odloučené pracoviště ZŠ Šimanovská v Kyjích; nejstarší místní školy, připomněla mluvčí radnice Veronika Berná. S tím že novostavba pro více než sto žáků je reakcí na nedostatek kapacit ve školních budovách. Starosta městské části Jiří Zajac (ODS) oceňuje, že žákům poskytne prostředí moderní a přívětivé; odpovídající současným trendům. To potvrzuje i radní Prahy 14 pro školství Josef Kutmon (rovněž ODS): „Nabízí dětem nejen čtyři prosvětlené, plnohodnotně vybavené kmenové třídy, ale také prostor pro družinu a zájmové činnosti, veškeré zázemí a výdejnu jídla i samotnou jídelnu. Pouze na hodiny tělocviku budou děti docházet mimo budovu, a sice do 150 metrů vzdálené tělocvičny TJ Sokol Jahodnice.“
Nyní sem začnou chodit žáci dvou tříd prvňáků; fungovat bude také přípravná třída. „Se zaplněním zbývající třídy se počítá od následujícího školního roku, kdy se ze současných prvňáků stanou druháci a z dětí v přípravné třídě prvňáci,“ konstatovala Berná. A zadní Kutmon zdůraznil, že ve vztahu ke školám má Praha 14 i další stavební plány.
„S ohledem na novou výstavbu na Hutích, Černém Mostě a na Jahodnici poroste počet školou povinných dětí. Významnou roli v naplněnosti škol sehrává i přijímání ukrajinských žáků z rodin zasažených válkou. Na otevření školy v Baštýřské navážeme postupnou výstavbou nové modulární školy v ulici U Hostavického potoka. Její první část chceme otevřít ve školním roce 2026/2027, tedy v době, kdy část žáků z Baštýřské půjde do třetí třídy. Klíčové je nyní zajistit financování tohoto projektu,“ řekl Kutmon k plánům na budování nové školy na pozemku vedle MŠ Hostavice.