Spolek má pro staveniště pronajatý pozemek o rozloze 289 metrů čtverečních. Nájemní smlouva byla uzavřena s TSK na dobu určitou do 15. září. Zábor bude přerušen pouze od konce března do druhé poloviny dubna kvůli velikonočním trhům, které se na „Staromáku“ tradičně konají.

Podle serveru iRozhlas.cz, který dokument zveřejnil, celková částka činí 1 040 200 korun bez DPH. Ve smlouvě je uvedeno, že poplatek za zábor bude uhrazen po částech, a to v první splátce 202 300 korun a dvakrát po 421 840 korunách. Zhruba dvě stě tisíc už Váňa a spol. uhradili, na zbytek shánějí finanční prostředky od podporovatelů návratu mariánského sloupu do centra Prahy. Jedním z nich je například i bývalý pražský radní a nyní koaliční zastupitel Jan Wolf (KDU-ČSL), který článek sdílel na svém facebookovém profilu a tvrdí, že cena 20 Kč/m2 je navíc obvyklá spíše pro komerční akce.

Na sociální síti se ozval rovněž šéf zastupitelského klubu opozičního hnutí ANO a poslanec Patrik Nacher, který považuje postup hlavního města za skandální: „Jakkoliv jsem se v hlasování na zastupitelstvu zdržel, respektuji, jak většina rozhodla. Pro mě nepochopitelně ovšem TSK, zřejmě po dohodě s primátorem (pochybuji, že jde o její autonomní rozhodnutí), neposkytla na nutný zábor části Staroměstského náměstí smlouvu výpůjční (zdarma), nýbrž smlouvu nájemní.“

Šíření fake news

V komentářích někteří poukazují také na to, že ačkoliv stavba po lednové revokaci dřívějšího zamítavého stanoviska pražského zastupitelstva začala 17. února, na zmiňované smlouvě je uvedeno datum 19. února. „Za mě jde o poněkud infantilní reakci těch, kteří se doposud nesmířili s rozhodnutím zastupitelstva,“ dodal Nacher v narážce na politiky z Pirátské strany v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem, kteří jako jediný klub hlasovali jednotně – proti.

Hřib ovšem prostřednictvím agentury ČTK odmítl, že by magistrátní společnost jakkoliv úkoloval. „Ohrazuji se proti nepravdivým tvrzením pana poslance Nachera, že v tomto ohledu jsem TSK nějak úkoloval. Má na mě telefon, takže si to mohl ověřit před tím, než začal šířit fake news na sociálních sítích,“ sdělil primátor. 

Hřib podle svých slov předpokládá, že šlo o standardní poskytnutí záboru, který podle měj navíc fakticky nastal ještě před podpisem smlouvy. „Předpokládám, že i tato záležitost bude prověřena a vyřešena standardním způsobem,“ dodal Hřib.

Samotný autor obnoveného mariánského sloupu se vyjádřil k této kauze takto v rozhovoru pro zpravodajský portál iDNES.cz: „Já jsem hrozně rád, že na tom můžeme konečně pracovat, a proto se budeme snažit domluvit se s městem, jestli by nám to nechtěli zmírnit. My to neděláme proto, abychom si vydělali.“