Wagenknecht neměl v pirátských primárkách protikandidáta a uspěl v prvním kole. Získal podporu 98 ze 104 hlasujících. Ve své kandidátské řeči zdůraznil důležitost legislativní práce senátorů, kteří mohou opravovat chyby v předkládaných zákonech a chránit ústavnost.

"Jako jeden z mých největších úspěchů vnímám žalobu na protiústavní postupy minulé vlády v době pandemie, kdy ze dne na den vydávala často nesmyslná opatření, která měla likvidační dopady na podnikatele," uvedl.

Wagenknecht, který v minulosti působil jako první náměstek ministra financí, je jediným pirátským senátorem zvoleným v roce 2018.

"Chceme především spojovat a netříštit zbytečně síly. Řídíme se v první řadě heslem méně je více, a proto chceme do voleb vyslat pouze kvalitní kandidáty, kteří mají šanci na úspěch," uvedl předseda pražských Pirátů Ondřej Chrást.

Kromě Prahy 8 se bude v příštím roce hlasovat v dalších třech pražských obvodech. Piráti budou prosazovat kandidáty, kteří kladou důraz na životní prostředí, podporu drobného podnikání, transparentnost a boj proti korupci.

"Máme velkou šanci v Senátu posílit náš současný klub, ale také zvýšit poměr liberálních zákonodárců proti konzervativním a nedemokratickým," dodal Chrást.