Čtyřletý projekt Kreativního klastru Praha, který nedávno představilo vedení města, má oživit prázdné domy na Malém náměstí. Institut dostal od radních za úkol hledat partnery v umělecké a akademické sféře. K dispozici k tomu bude mít 4. patro o rozloze přes 300 metrů čtverečních. Konkrétní plán využití představí na začátku příštího roku.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) už dřív řekla, že půjde o místo, kde budou lidé moci pracovat, vzdělávat se, navštěvovat přednášky a zapojovat se do komunitních projektů.

Co s chátrajícími domy? 

Blok radničních domů, který už roky zeje prázdnotou, těsně sousedí se Staroměstskou radnicí. Řadí se k němu i historický Dům U Minuty, z něhož je výhled přímo na Staroměstské náměstí. Původně tam sídlili magistrátní úředníci, kteří se ale v roce 2006 sestěhovali do pronajatého Škodova paláce.

Využití pro chátrající domy se dosud najít nepodařilo. Praha byla několik let vázána smlouvou s módní návrhářkou Blankou Matragi, která před lety vyhrála výběrové řízení a chtěla domy přestavět. Ze záměru ale sešlo. Podle původního projektu měly v komplexu domů vzniknout byty.

Město počítalo s investicí 900 milionů korun. Památkáři se ale obávali o osud už tak poničených domů. V současnosti část domů využívá Uměleckoprůmyslové muzeum nebo Skautský institut. Přízemní prostory slouží mimo jiné jako restaurace nebo obchody. Většina prostor je ale prázdná.

Čtěte také: Na Malostranském náměstí budou židle a slunečníky