Mapování bariér na území města mají u odborných firem objednávat i platit městské části. „Nechceme to hradit stoprocentně. Nabídka spolupráce magistrátu je 50.000 korun," řekla radní pro sociální problematiku Ropková. Podobné mapování podle ní jednu z městských částí, která už ho dokončila, stálo 100.000 korun. Peníze městským částem magistrát chce rozdělit v září.

V první fázi chce zmapovat Pražskou památkovou rezervaci. „Jde asi o 190 objektů a jejich okolí, náklady na jeden budou přibližně 2000 až 3000 korun," uvedl Nacher. Celkem by podle něj mohlo jít asi o 500.000 korun. Postupně k památkám a úřadům přibudou parky, sady, veřejná prostranství, v další fázi pošty, lékárny, zastávky MHD i přechody pro chodce. Zároveň by mělo být možné vyhledat bezbariérové spojení veřejnou dopravou.

Nyní existují různé podklady o bezbariérovosti, část jen v papírové podobě. Problémem je ale podle Ropkové nejednotná metodika sběru dat i jejich zpracování. Město chce vycházet z postupů, které vytvořila Pražská organizace vozíčkářů. Přístupnost míst označuje barvami jako na semaforu.

Přestože budou uživatelé moci upozorňovat na chyby nebo nedostatky v mapě, přímo do ní možnost zasahovat nebude. „Chceme, aby byla data garantovaná. Pokud nám někdo dá podnět, tak si ho jdeme ověřit," uvedla koordinátorka programu Přes bariéry Pražské organizace vozíčkářů Marie Málková. Na bezbariérovost dopravy je zaměřený program Praha bezbariérová. Z něj bude také podle Dolínka vytvoření mapy financováno.