Že se Richard stal v pražské zoo legendou potvrzuje i ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Richard je nejslavnější zvířecí osobností naší zoo,“ říká ředitel Zoo.

„Důkladně jsem ho před lety poznal během natáčení ‚trochu jiné reality show‘ Odhalení a díky němu jsem si uvědomil, že gorily jsou opravdu jen trochu jiní lidé. Richard je ztělesněním pravého zvířecího velvyslance divoké přírody. Jeho přítomností se významná část veřejnosti začala zajímat o ochranu goril a přispívat na ni,"

Bobek také připomněl, že Richard je otcem prvního gorilího mláděte u nás - slavné Moji. A díky její dceři Duni se brzy stane pradědečkem. Desetiletá Duni je totiž akutálně březí a porodit by měla ke konci tohoto roku. Pokud vše půjde jak má, tak Zoo Praha přivíta první gorilí mládě po skoro osmi letech. Zároveň se bude jednat o první přírůstek do skupiny vedené samce Kisumem v pavilonu Rezervace Dja. 

Zoo Praha: Richard, gorilí srdce

| Video: Youtube

Richard žije v původním pavilonu goril, v Centru Méfou, spolu se svými dvěma syny. „Richard, Kiburi a Nuru tvoří jakýsi pánský klub. Jde o přirozenou sociální strukturu, kterou nazýváme mládeneckou skupinou. I zde Richard plní roli dominantního samce a skupina je díky jeho přítomnosti stabilnější,“ popisuje vrchní chovatel primátů Martin Vojáček.

Podle něj si slavný samec užívá zaslouženého odpočinku. „Bez zodpovědnosti za rodinnou skupinu samic s mláďaty je Richard o poznání klidnější a vyrovnanější,“ doplňuje.

Gorilí samec Richard
-narodil se 9. listopadu 1991 ve Frankfurtu nad Mohanem - brzy tedy oslaví 32. narozeniny
-do Zoo Praha přišel v listopadu 2003 z britského Paigntonu, o rok později se jemu a samici Kijivu narodila dcera Moja
-dnes má celkem pět potomků, kteří žijou buď v Praze nebo jiných evropských zahradách
-měří celkem 170 cm a váží 170 kilogramů
-nejvíce si pochutná na rajčatech, mrkvi a speciálních sušenkách pro primáty

V sobotu 4. listopadu se bude tedy tento hvězdný primát oslavovat speciálním programem. Mimo speciálních komentovaných setkání u goril a předání darů Richardovi bude, zejména pro ty nejmenší návštěvníky, připraven facepainting zdarma.

Sobotní oslavný program v Centru Méfou
-10:30 a 15:00 - předání speciálního „dárkového koše“ Richardovi a jeho synům
-12:00, 13:00 a 14:00 - komentovaná setkání u goril
-10:30-15:00 - facepainting zdarma pro děti