Vedení města se nepodařilo se zástupci firmy dohodnout na podmínkách, za kterých by Meridianspa od smlouvy odstoupila.

Společnost chtěla na ostrově vybudovat sportoviště a wellness centrum. Štvanici chce nyní Praha opravit sama. Rozhodnutí kritizuje sdružení Acta Non Verba. Obává se, že firma Prahu zažaluje u soudu a vysoudí desítky až stovky milionů korun.

Smlouvu hlavní město s Meridianspa uzavřelo před více než deseti lety, a to na 88 let. Firma měla ostrov regenerovat, s pracemi ale ještě nezačala. Bránily jí v tom také soudní spory o pronájem zimního stadionu mezi městem a jiným soukromníkem.

Stadion za posledních několik let velmi zchátral, na začátku roku se v něm propadla střecha. Poté byl uzavřen a v květnu zbourán, což vyvolalo silnou kritiku, například i Národního památkového ústavu. Vedení města se následně rozhodlo, že ostrov opraví samo a na místě zbouraného stadionu v zimě zřídí dočasné kluziště. Radní Aleksandra Udženija (ODS) dostala za úkol do konce října domluvit podmínky, za kterých bude firma ochotna odstoupit od smlouvy.

Jednání podle radní vypadala slibně, firma již na začátku září předběžně souhlasila s tím, že je ochotna smlouvu na revitalizaci ostrova zrušit.

Dnešní rozhodnutí rady se nezamlouvá šéfovi organizace Acta non verba Vojtěchu Razimovi, který dění kolem Štvanice dlouhodobě sleduje. „Zaplatili jsme za demolici, nyní zaplatíme řádově desítky nebo spíše stovky milionů korun na penalizaci,“ řekl. K takovému řešení podle něho kauza od počátku směřovala. Poznamenal, že magistrát odmítl sdružení poskytnout nájemní smlouvu. Domnívá se, že důvodem je to, že obsahuje ustanovení o výši pokuty v případě odstoupení od smlouvy.

Na stadionu vyrostlo několik generací hokejistů a krasobruslařů, mimo jiné zde trénovala slavná krasobruslařka Ája Vrzáňová. Celkem byla Štvanice dějištěm čtyř mistrovství světa v hokeji, a to v letech 1933, 1938, 1947 a 1959.