„Letos se poprvé v historii snažíme zadat otevřené výběrové řízení,“ uvedl zastupitel Radomír Nepil (ANO). Dosud se podle něj zakázky zadávaly pomocí takzvaného jednacího řízení, takzvaně z ruky, bez uveřejnění, tedy předem vybrané firmě bez tendru. Dodavatel pro magistrát zajistí kompletní provoz, opravy a monitoring kamer.

Šmírování se Pirátům nelíbí

Opozičnímu klubu Pirátů se ovšem rozšiřování kamer nelíbí. „Nesouhlasíme s masivním rozšiřováním kamerového systému a šmírovacími metodami, jako je automatické rozpoznávání obličejů. Raději bychom viděli více strážníků v ulicích,“ řekl Deníku jejich zastupitel Ondřej Profant. „Na pražském kamerovém systému královsky vydělává firma KH servis, která od roku 2002 získala od Prahy zakázky za zhruba 1,5 miliardy korun,“ kritizuje Profant.

S tím ale může být konec, jestliže stávající smlouvy s firmou KH servis přesoutěží jiný dodavatel.  Dosud se to nedělo. „My ale chceme postupovat transparentně, a proto i tuto zakázku budeme soutěžit v otevřeném výběrovém řízení,“ uvedla pro Deník.cz primátorka Krnáčová.

Vedení metropole chce postupně investovat do obnovy a rozšiřování kamerového systému. Analogové přístroje by měly postupně nahrazovat digitální. Nové by měly podle schválené koncepce přibývat tempem deseti za rok. Zakázku na jejich nákup v hodnotě 40 milionů korun schválili radní tento týden.

Hlavním účelem systému je podle magistrátu zajištění bezpečnosti veřejných prostranství, sledování dopravy, měření rychlosti vozidel či vyhledávání odcizených aut prostřednictvím rozeznávání poznávacích značek. Kamery pomáhají také při ochraně kulturních památek, například Karlův most s využitím speciálního softwaru monitoruje šest kamer.

Kamery se začaly v Praze objevovat v roce 1997 a nyní jich je v systému města zhruba tisícovka. Další tisícovku kamer využívá a vlastní dopravní podnik a Technická správa komunikací. Nejvíce jich je instalováno na území Prahy 8, celkem 221. V centru města, v Praze 1, jich je 220. Na třetím místě je Praha 6 s 67 kamerami.