Rybníky v Dubči jsou významným hnízdištěm, zastávkou ptactva při tahu a rozmnožují se tu obojživelníci. Soustava rybníků je ale v havarijním stavu a magistrát tak připravuje obnovu rybníků. „Městský rybník Lítožnice I. byl v loňském roce vypuštěn a bylo zahájeno jednání s vlastníkem zbylých rybníků o jejich odkupu. Pokud toto rozhodnutí projde zastupitelstvem, bude moci odbor ochrany prostředí rybníky vyčistit a opravit hráze," uvedla radní Jana Plamínková. Rybníky mají v budoucnu sloužit nejen ptactvu a dalším živočichům, ale také být součástí protipovodňové ochrany. Vzniknou tu rozlivové plochy.

Město jedná i o pozemcích v Divoké Šárce

Praha už letos souhlasila s výkupem vzácného území Cihelna v Bažantnici v Praze 14 za 1,3 milionu korun a Milíčovského rybníka a přilehlých pozemků v Praze 11. Za ně zaplatí 6,85 milionu korun. Město rovněž jedná o výkupu pozemku v Divoké Šárce.

Na území Prahy je podle magistrátních stránek téměř 90 chráněných území. Mezi největší patří Divoká Šárka, Chuchelský háj, Klánovický les, Prokopské údolí, Stromovka a Modřanská rokle. Chráněny jsou i skály v trojské zoo.

Čtěte také: Archeologové našli v pražské Dubči stopy osídlení z doby kamenné