Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) je příčinou vykolejení osobního vlaku bez strojvedoucího, který se samovolně rozjel a později vykolejil, nejspíš lidská chyba. Dle jeho slov to vyplývá z předběžných závěrů policejních vyšetřovatelů.

České dráhy již dříve uvedly, že se případem zabývá Drážní inspekce a strojvedoucí byl postaven mimo službu. Událost vyšetřuje i policie, která se případem zabývá pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti a zjišťuje, zda šlo o technicnkou závadu či právě o selhání člověka.

„Případ si převzali kriminalisté z Prahy-venkov západ. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. V rámci prověřování budou zjišťovat příčiny a veškeré okolnosti, jestli tam hrála roli technická závada, nebo lidský faktor," uvedla policejní mluvčí Michaela Richterová.

„Nechci předjímat, jak dopadne samotné vyšetřování. Zatím vše nasvědčuje tomu, že se opravdu jednalo o lidskou chybu, které nikdy nejde dokonale zabránit. Tady v tom případě navíc se ten vlak pohyboval bez zapojených motorů a zapojené elektroniky, takže ovlivnit jeho jízdu pak bylo velmi obtížné," uvedl pro ČTK ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Vykolejení vlaku. | Video: Hasiči Správy želenic

Podle něj jde zatím jen o závěr velmi předběžného zjišťování. „Samozřejmě v okamžiku, kdy Drážní inspekce ukončí svoje šetření, dáme k dispozici podrobnosti. Od toho nás ale dělí několik měsíců," dodal.

Událost se odehrála ve čtvrtek 2. května před 14. hodinou odpoledne na železniční trati 210 mezi obcemi Měchenice a Čisovice. V době, kdy se vlak samovolně rozjel v něm nebyl ani strojvedoucí ani žádní cestující. Všechny tři vagony skončily mimo trať.

Dle informací vlak ujel více než 5 kilometrů rychlostí více jak 100 km/h a následně vykolejil. Událost se naštěstí obešla bez zranění.

Nehodový vlak Správy železnic ještě v den nehody vrátil na koleje hnací soupravu, která zasahovala do profilu trati. Další dva vagony, které nezasahují do profilu trati a nebrání tak provozu na trati, zůstávají zatím na místě.