Na transparentech se nesla hesla jako: „Řídit stát jako dojnou krávu“, „S řepkou jsi zbohatl, s řepkou skončíš!“ či „Kde se skrývá junior?“ Protest organizoval spolek Milion chvilek pro demokracii a podpořili ho herci z Dejvického divadla, Divadla Sklep, Ponec a dalších scén.

Demonstrace proti Babišovi a Benešové na Václavském náměstí. | Video: Čtenář Deníku

Na rozdíl od minulého týdne se nekonají souběžné protesty v dalších českých městech. Organizátoři se snažili tento týden dostat demonstranty ze zbytku republiky do Prahy, příští týden by naopak Pražané měli vyjet do regionů. Na náměstí dnes zněla hesla "Máme toho dost!", "Demisi!" či "Babiše do koše".

Podle organizátorů je důvodem přesunu protestu větší kapacita Václavského náměstí, ale i symbolika, která se k němu váže. Přesun je také reakcí na rostoucí počet účastníků demonstrace. Podle organizátorů ze spolku Milon chvilek jich před týdnem bylo kolem 30 000, tentokrát podle fotografií z úvodu demonstrace odhadují počet účastníků na 50 tisíc.

Impulzem pro demonstrace, z nichž první se konala 29. dubna, se stala demise ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) a volba jeho nástupkyně, jíž se stala poradkyně prezidenta Miloše Zemana pro justici Benešová. Kněžínek svůj úmysl odejít z vlády oznámil den poté, co státní zastupitelství informovalo o návrhu na podání obžaloby v Babišově kauze Čapí hnízdo.

Benešová i Babiš odmítli, že by s příchodem nové ministryně hrozilo narušení nezávislosti justice. Podle premiéra Benešová nechystá změny v čele státního zastupitelství. Po dalších demonstracích Babiš poukázal na to, že na nich vystoupili zástupci sněmovních stran. Akce označil za součást kampaně před evropskými volbami, které se konají tento pátek a sobotu.