Metrové kulečníkové koule reagují na pohyb vody způsobený kolem proplouvajícími loďkami. Návštěvníci se tak zapojují jako součást díla, neboť pokaždé je uspořádání jiné. 

Maďar Otto Vincze své výstavy přizpůsobuje s ohledem na konkrétní místo a jeho historii. Pro Prahu vytvořil speciální bílou kouli se stylizovanou podobou reliéfu Bradáče, který byl na jednom ze stavebních kamenů Juditina mostu, předchůdce Karlova mostu.

 „Na rozdíl od skutečného kulečníku se u instalace nepohybují koule, ale pomyslné plátno pod nimi. Symbol Bradáče pak autor zvolil jako připomínku síly vody a její úctyhodnosti. Reliéf umístěný pod Karlovým mostem sloužil v minulosti jako varování před záplavou a když voda vystoupala k jeho vousům, začali místní utíkat před povodní,“ popisuje symboliku instalace Hajnal Kassai, ředitelka Lisztova institutu – Maďarského kulturního centra, které v Praze letos oslavuje již 70 let od svého založení.

RIVER-POOL je k vidění ze Smetanova nábřeží, Kampy, Karlova mostu a mostu Legií. Dříve byla instalace vystavěna i na Dunaji, jezeře pod hradem Tata a nebo v rámci Benátského bienále.

Kulečníkovou vodní podívanou bude možné zhlédnout až do konce prázdnin, tedy do 31. srpna.