Po pátečním jednání povodňové komise pražského magistrátu to sdělil mluvčí Vít Hofman. Zvýšené hladiny řek od Vánoc trápí více míst v Česku, hladina Vltavy v Praze se udržuje nad úrovní prvního stupně povodňové aktivity. "Na dnešním jednání nebyla přijata žádná nová opatření a všechna současná zůstávají nadále platná. Půda je nasycená vodou a každé srážky znamenají vzestup hladiny. Z těchto důvodů tak zůstávají přijatá opatření platná minimálně do příštího týdnu," uvedl Hofman.

Náplavky jsou nyní stále uzavřeny pro všechny pěší i automobily. Výjimku mají posádky lodí, které na místě zůstanou, aby je mohly kontrolovat. Město nechalo preventivně také zavřít podchod pod ulicí K Loděnici na Zbraslavi a v centrubyla zavřena protipovodňová vrata u hotelu Four Seasons a čapadlo v Divadelní ulici. Od vánočních svátků jsou již uzavřena protipovodňová vrata na Čertovce.

Mimo provoz zůstávají vltavské přívozy. Na svou trasu se podle webu pražské integrované dopravy (PID) budou moci vrátit teprve poté, kdy klesne hladina řeky pod takzvaný plavební limit, tedy 450 metrů krychlových za sekundu. Povolení k vyplutí pak bude muset dát správce koryta, tedy Povodí Vltavy.

Zvýšená hladina Vltavy -  Vrané nad Vltavou, Zbraslav, Kampa
Na Dvořákově a Hořejším nábřeží umožnili nástup do lodí. Jiná opatření zůstávají

Situace se v hlavním městě již nezhoršuje a některé rozhodující toky již postupně kulminují nebo kulminovat budou. Na limnigrafu v Chuchli se v následující době neočekává vyšší průtok než 800 m3/s, nicméně hladina Vltavy je i nadále výrazně vyšší, proto z preventivních důvodů zůstávají všechna přijatá opatření i nadále platná. Hlavní město bude situaci nadále sledovat a vyhodnocovat.

„Situace je podle všeho stabilizovaná a neměla by se zhoršovat. Jsme stále připraveni ochránit bezpečí obyvatel Prahy i jejích návštěvníků. Děkuji všem, kteří se na tom podílejí a také prosím o respektování vyhlášených opatření,“ řekl primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Kvůli dešťům a výraznému oteplení, které způsobilo tání sněhu, stoupaly hladiny toků v Česku i před Štědrým dnem, o svátcích hlásilo některý z povodňových stupňů kolem 170 míst.