Pietního aktu k 79. výročí konce druhé světové války se na Vítkově zúčastnili v hojném počtu politici, zástupci církve, veteránských spolků i další desítky lidí.
„Před 79 lety skončila druhá světová válka, dosud nejkrvavější a také nejničivější konflikt v dějinách lidstva. Miliony životů nevinných civilistů a nepředstavitelné matieriální hodnoty byly zmařeny jen kvůli zvrácené ideologii, rasové nadřazenosti a její ambici ovládnout svět," řekl v úvodu prezident Petr Pavel.
Zmínil také, že díky obětem milionů civilistů a vojáků, kteří se aktivně postavili na odpor zlu, mohly další generace prožít své životy v míru. „Dnes si je všechny společně připomínáme, a tím také to, jak draze byla vykoupena naše svoboda, která není samozřejmostí," dodal Pavel.
Při svém proslovu připomněl také ruskou agresi na Ukrajině, která trvá už více jak dva roky. Za historický paradox označil, že Sovětský svaz byl tehdy podstatnou součástí spojenecké koalice v boji proti agresi a nyní se Rusko samo stalo agresorem a rozpoutalo na evropském kontinentu válku, která si nijak nezadá s druhou světovou svojí ničivostí na životech i materiálních hodnotách. "Můžeme to vidět už více než dva roky každý den, jak se konflikt vyvíjí v neprospěch Ukrajiny," doplnil. Naproti tomu poražené, tehdy nacistické Německo se stalo po hluboké reflexi demokratickou zemí podporující mír a stabilitu v Evropě a pomáhající i v širším okolí, řekl Pavel.
V projevu dále zdůraznil důležitost členství Česka v Severoatlantické alianci (NATO), dosáhlo tím podle něj těch nejvyšších bezpečnostních záruk v historii. ČR si letos připomíná 25. výročí od vstupu do aliance.
Vzpomínková akce na Vítkově začala vojenskou přehlídkou. Ústřední hudba armády zahrála státní hymnu, následně vojáci za tónů husitského chorálu přinesli historické prapory.
Jako první posléze položil věnec k hrobu neznámého vojína Pavel, po něm se přišli poklonit předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a premiér Petr Fiala (ODS). Následovali ministryně obrany a náčelník generálního štábu Karel Řehka, pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) či zástupci církve. Přišli také veteráni, zástupci veteránských spolků či sokolové. Nad Vítkovem proletěly vojenské stíhací letouny a vrtulníky.
Ve středu 8. května večer se k příležitosti výročí Strakova akademie, tedy sídlo české vlády, slavnostně nasvítí do české trikolóry.