Díky resuscitačnímu lůžku mohla být se synem pár minut po porodu. Vašík se narodil ve 23. týdnu těhotenství, přibližně v šestém měsíci. Lucie v tu dobu ještě neměla ani pořádné těhotenské břicho.

„Narodil se o čtyři měsíce dříve. Paní doktorka mi říkala ať si na něj sáhnu. Jediné, co jsem mohla, bylo držet ho za nožičku a prosit ho, aby dýchal,“ vypráví Lucie s Vašíkem v náručí a dodává, že ani nečekala, že ho ještě někdy uvidí. Tomu, že se Vašík narodí předčasně, nic nenasvědčovalo. Lucie začala mít kontrakce z ničeho nic. Později zjistila, že měla zánět na placentě.

Snížení úmrtí novorozenců

Metoda stabilizace novorozence na resuscitačním lůžku umožňuje transfuzi placentární krve současně s provzdušněním plic, snížení rizika závažných komplikací a úmrtí u nezralých novorozenců, zmírnění traumatu matky z předčasného porodu, usnadnění poporodní adaptace a posílení vazby matky s miminkem.

Tisková konference k slavnostnímu otevření nového porodního centra U Apolináře.
Porodnice U Apolináře má nové centrum pro rodičky. Oprava bude pokračovat

Lékaři dokážou tímto způsobem zachránit děti narozené v šedé zóně nezralosti, tedy mezi 22. - 24. týdnem těhotenství. „Každý rok pečujeme o dvě až tři desítky dětí narozených v tomto období. Procento přežití v posledních letech stouplo na cca 85 procent i u nejnižších týdnů těhotenství,“ vysvětluje primář neonatologické části Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN Richard Plavka.

Lůžko, transportní modul i videolaryngoskop představují vybavení pro komplexní zabezpečení extrémně nezralých novorozenců na porodním sále od okamžiku jejich vybavení z dělohy až po jejich plynulý přesun na JIRP, kde péče pokračuje bez nutnosti další rušivé manipulace s miminkem.

Zdroj: VFN

„S resuscitačním lůžkem je možné přijet až k lůžku budoucí maminky a lze ho polohovat těsně nad její břicho. Po porodu, nebo vyjmutí z dělohy, je miminko uloženo na plošinku lůžka s vyhřátou podložkou, a my můžeme okamžitě zahájit stabilizaci a případnou resuscitaci dítěte ještě před přerušením pupečníku. Při vaginálním porodu probíhá stabilizace miminka doslova před očima matky, která s ním může být v kontaktu a dotýkat se jej," upřesňuje lékařka Tereza Lamberská.

Domů po třech měsících

Prvorozený syn Vašík se paní Lucii z pražského Proseku narodil v květnu. V nemocnici byla po porodu ještě zhruba týden. „Za Vašíkem jsem dojížděla každý den ještě tři a půl měsíce,“ říká s tím, že by jí asi nevadilo jít i do druhého těhotenství.

Zkumavky se vzorky pupečníkové krve. Ilustrační snímek
Pupečníková krev pomáhá při léčbě mnoha nemocí. Přesto většinou končí v odpadu

„Neměla jsem šanci si těhotenství ani pořádně prožít. Nestihli jsme ani plánované fotky těhotenského bříška. Nic z toho neproběhlo. Nikdo ani pomalu nevěděl, že jsem těhotná. Najednou jsme přivedli domu miminko a nikdo neví, kde se vzalo,“ usmívá se.