Pražské městské části se uchylují k odebrání zvířete jen v krajních případech. Většinou předchází napomenutí nebo pokuta. Od loňského roku se zabývají třeba případem psí smečky, která terorizovala obyvatele Prahy 10 nebo případem psa, kterého majitel skopnul z vysoké zídky na Praze 7.
V psím útulku Voříškov kousek za Prahou vzpomínají i na případ zdrogované fenky, který se stal před dvěma lety. „V poslední době tu psy z Prahy spíš nemáme. I když před časem jsme tu měli fenku, která byla sjetá drogami. Její majitelé nám ještě ukradli sbírkovou kasičku,“ vzpomíná majitelka útulku Anežka Jedličková.
Fenku přivedli na pražskou veterinu dva muži. Podle svědků se plazila po zdech a byla viditelně pod vlivem drog. Když muži fenku předali a odcházeli z kliniky, vzali z recepce kasičku právě pro příspěvky na psí útulek Voříškov. Policie případ řešila jako přestupek. Nakonec však dopadl dobře. „Fenka skončila u nás.
Majitel k nám do útulku ještě chvíli volal a vyhrožoval, že si ji odvede. Nikdy se pro ni ale nestavil,“ dodala Jedličková s tím, že fenka nyní spokojeně žije v nové rodině.
Odebraná zvířata končí na dlouho v útulcích
Proces oficiálního odebrání je ale složitý a zdlouhavý. Podle informací Deníku k němu i přes doporučení veterinární správy došlo jen v jednotkách případů za posledních několik let. Případy řeší úředníci z městských částí, kteří sami vyslýchají jak svědky tak majitele zvířat.
O odebrání rozhodnou jen v krajních případech, kdy se jim podaří získat nezvratitelné důkazy. Poté pražská zvířata většinou putují do útulků městské policie v Troji a Dolních Měcholupech.
Fotogalerie: Den otevřených dveří v psím útulku v Troji
Mluvčí městské policie Irena Seifertová upozornila, že útulky jsou výhradně určené pro toulavá a opuštěná zvířata. „To byl smysl jejich zřízení. Nad rámec našich povinností ale zajišťujeme podle aktuálních kapacitních možností také zvířata týraná, po zemřelých a hospitalizovaných majitelích, a to na základě žádostí jednotlivých městských část,“ dodala Seifertová.
V útulcích podle ní nejdéle zůstávají zvířata právě po zemřelých a hospitalizovaných majitelích, která tak blokují kapacitu i několik měsíců.
Záleží na pružnosti úřadů
Podle městské policie je spolupráce s pražskou veterinární správou velmi úzká a do útulků tak přicházejí i zanedbaná, týraná zvířata nebo ta ve špatném zdravotním stavu.
„V takových případech je pak v součinnosti s naším veterinárním lékařem, veterinární správou a městskými částmi a ostatními příslušnými orgány řešíme,“ sdělila Seifertová s tím, že u zvířat, která jsou k nim umístěna na základě žádostí městských částí, záleží na pružnosti úřadu, jak rychle další možnost umístění zajistí.
Informace o toulavých a opuštěných zvířatech můžou svědci poskytnout přes dispečink útulku nebo tísňovou linku 156. Na stejnou linku lze také hlásit podezření z týrání nebo zanedbání péče.
V tomto případě se lze také obrátit přímo na jednotlivé úřady městských částí, zpravidla na odbor životního prostředí.
Kontroly psů v Praze za rok 2022
Počet kontrol zaměřených na chov psů: 65 psů
Počet zjištěných prohřešků: 29 případů
Počet návrhů na odebrání zvířete: 6 případů
Zdroj: Státní veterinární správa
Aktuální stav útulků městské policie v Troji a Dolních Měcholupech:
Obsazenost: proměnná
Útulky pro: psy, kočky a ostatní zvířata
Průměrný denní stav zvířat: 80 psů, 130 koček, 30 jiných zvířat
Pokud není znám majitel, pes je uvolněn k adopci po karanténě: 7 dnů
Zdroj: Městská policie hlavního města Prahy