Areál Virtuplex v Horních Počernicích na první pohled vypadá jako obyčejná hala. Když si však člověk nasadí brýle pro virtuální realitu, pozná, jaké to je žít na vesmírné základně. Procházka halou totiž představuje prohlídku základny v reálné velikosti.

Stavby z lunárního prachu z 3D tiskárny

Město na jižní polokouli Měsíce tvoří prefabrikované moduly a stavby postavené na místě z lunárního prachu technologií 3D tisku. Obytné budovy doplňují laboratoře, skleníky, solární farmy a přistávací rampy. „Zde bychom mohli udělat centrální Václavské náměstí, odpalovací rampy nazýváme Žižkov, běžně se na žižkovskou věž doma díváme z okna,“ popisuje vesmírný architekt Tomáš Rousek, který stanici navrhl.

Ze slavnostního zahájení provozu nové midibusové linky 235 v areálu Psychiatrické nemocnice v Bohnicích.
Nová autobusová linka už projíždí areálem bohnické psychiatrie

Specialista na vesmírné technologie se podílel například na projektech agentury NASA či německé vesmírné agentury DLR a vídeňského studia Liquifer.
„Je to vzdálená budoucnost, takovou základu bychom mohli mít za dvacet až třicet let, je ale důležité se o tom bavit už teď,“ odpověděl Rousek na otázku, zda je možné takovou základnu na jiném tělese postavit.

Součástí nové Prahy je i skleník, který Tomáš Rousek navrhoval pro polární stanice v Antarktidě, a jenž zde dokáže vypěstovat zeleninu pro desetičlenný tým polárníků.

Ve vesmírné Praze jezdí i česká auta, v jejích ulicích se prohání rover LUNIAQ inspirovaný českou škodovkou. Místo dveří má po stranách dva průlezové tunely, které se dají připojit k obytným modulům. Vystoupit je tak možné uvnitř.

Měsíční elektrické vozidlo pro čtyři astronauty s autonomním a dálkovým řízením funguje na podobné platformě jako vozidla v simulované vesmírné základně v Arizonské poušti, na které se architekt také podílel.

Úspěchy českých firem

Vesmírný festival je určen všem zájemcům i odborníkům. Koná se v Praze a Brně do neděle 14. listopadu. Akce nabídne přes tři desítky přednášek, panelových diskuzí a živých vysílání, všechny akce jsou zdarma. Cílem festivalu je oslavit úspěchy českých firem v tomto oboru a představit jejich novinky.

Řada společností ale podle pořadatelů stále neví, jaký podnikatelský potenciál toto odvětví skrývá. „U nás i v okolních zemích existuje mnoho úspěšných firem, které o sobě vzájemně nevědí. To chceme změnit, představit je mezi sebou a nastínit jim potenciál i možnosti spolupráce,“ řekla Tereza Kubicová z agentury CzechInvest, která akci pořádá společně s ministerstvem dopravy.

Modelové kolejiště nádraží Praha - Prosek velikosti „0“ v sídle Prag0klubu v Jablonecké ulici v Praze 9.
OBRAZEM: Modeláři z Prag0klubu ukázali nádraží Praha - Prosek o velikosti nula

Podle organizátorů Česká republika patří na poli vědy a kosmického průmyslu ke světové špičce. První ryze českou misí v programu ESA je projekt SLAVIA, jeho cílem je mapovat nerostné bohatství v okolí naší planety či mise Lisa, která se zabývá měřením gravitačních vln ve vesmíru. Čeští experti jsou zapojení také do mise planetární obrany Hera.