Popularita cvičení venku vzrostla za covidu a stále se drží. Workoutové hřiště představuje soustava hrazd, bradel, žebřin a dalších prvků, které slouží ke cvičení především vlastní vahou. Navíc cvičení na venkovních fitness strojích může mít i rehabilitační účinek po náročných operacích a zraněních končetin.

Na území Prahy jsou takových hřišť desítky. A další budou přibývat. Například na Praze 5 nyní chystají instalaci workoutové sestavy do parku Sacré Coeur. „Nové venkovní sportoviště má vzniknout i například v Motole z participativního rozpočtu,“ uvedl radní pro životní prostředí a veřejný prostor Prahy 5 Milan Vrkoč (SEN 21) a doplnil, že typické fitness hřiště s workout prvky mají třeba na Barrandově ve Štěpařské ulici.

Údržba v rámci tisíců korun

Hřiště v Praze jsou různá. Liší se množstvím prvků i povrchem. Mluvčí desáté městské části Ján Bruno Tropp však připomněl, že se jedná převážně o bezúdržbová hřiště.

„Většinou je nutné jen provádět úklid. Pravidelné náklady jsou tedy v řádu tisíců korun za měsíc. Pokud dojde k vandalizmu jsou ale opravy až v řádu desetitisíců. Kontroly těchto ploch probíhají průběžně. V průměru je dohled proveden přibližně jednou za dva týdny,“ popsal mluvčí s tím, že výhodou jednoho z jejich hřišť v Malešickém parku je i fakt, že ho navrhovali přímo aktivní uživatelé.

Cvičení s gumou je fajn.
Posilování či protahování. K domácímu cvičení poslouží i guma za pár korun

Radnice se shodují, že údržba venkovních posiloven se skládá prakticky jen z pravidelného úklidu, občasné vizuální kontroly a každoroční revize technikem. Jak upřesnil mluvčí Prahy 6 Marek Zeman, údržba těchto ploch je prováděna společně s údržbou dětských hřišť.

„Pokud sečteme cca výměru umístěných workout prvků dle dopadových ploch, jedná se o výměru 1.535 m2. Úklid probíhá s frekvencí dvakrát týdně a dle smluvní ceny vychází za rok na všech workout plochách zhruba na 21 tisíc korun,“ dodal Zeman. Drobné vícenáklady se podle něj objevují třeba ve formě odstranění nečistot nebo kontroly prvků. Celkové náklady se tak šplhají kolem 40 tisíc ročně za všechny workoutové prvky na Praze 6.

venkovní posilovna vnitroblok Bezovka.venkovní posilovna vnitroblok Bezovka.Zdroj: Deník/Eliška Stodolová

Hustota venkovních posiloven roste při cestě směrem od centra. Praha 1 žádné workoutové hřiště ve své správě nemá a ani ho v současné době neplánuje vybudovat. Třetí městská část disponuje jedním, které je v parku na náměstí Radost. V těsném sousedství potom sportovcům nabízí volnočasový park Rajská zahrada využití posilovacích strojů zdarma. Zahrát si zde zájemci můžou i pingpong nebo pétanque. Podobných areálů je po metropoli rozmístěno víc a mnohé nabízejí služby částečně zdarma. Patří mezi ně třeba i areál Gutovka na Praze 10 nebo Jammertal na Praze 2.