Už za pár dní budou hroby zdobit věnce a zapálené svíčky. Na období Dušiček zaznamenávají nápor květinářství a obchody s dekorací.

„Dušičkové dekorace je nutné připravovat s předstihem. Jedná se o sezonní záležitost, což znamená, že se zájem zákazníků soustředí do krátkého období,“ vysvětluje Aleš Mácha z květinářství zaměřeného na rozvor květin po Praze Flowers go home na Praze 5.

Zvýšenou poptávku prý evidují přibližně dva týdny před svátkem zesnulých. „Dřívější zájem je patrný nejprve na e-shopu, kdy si zákazníci s předstihem objednávají především věnec větších průměrů a nestandardní dekorace. Později i na kamenné prodejně, tam je největší zájem o víkendu předcházejícímu svátku zesnulých,“ upřesňuje Mácha.

Olšanské hřbitovy jsou v obležení věnců

Že se Dušičky blíží je poznat už nyní třeba u pražských Olšanských hřbitovů. Vedle tří kamenných prodejen jsou zde už nyní i čtyři stánky s věnci a větvemi. Podle prodejkyně, která stojí u nejzdobnějších vyskládaných věnců, chodí první zákazníci už nyní, ale největší nápor je o hlavních dnech kolem 1. a 2. listopadu. „Věnce většinou vyrábím sama nebo s rodinou – manželem, dcerou. Část mám i od zahradníka, se kterým spolupracuji už asi 40 let,“ popisuje s tím, že tu má stánek vždy asi dva týdny před svátkem.

Olšanské hřbitovy čekají na svou dušičkovou výzdobu | Video: Eliška Stodolová

Podle prodejce z Holešovické tržnice před halou 22 ale zájem o dušičkové věnce rok od roku slábne. Mladí lidé svátek zesnulých neslaví a starších zákazníků ubývá. Je to poznat i u zmiňovaných Olšanských hřbitovů. Výzdobu a věnce tu vybírá spíše starší generace.

Cena se pohybuje od stovek do tisíců

Jak Deníku upřesnil Aleš Mácha, dušičkové věnce se u nich cenově pohybují od tří set korun. „Cena se lehce zvýšila podle vstupů, které samozřejmě ovlivnila inflace,“ dodává. I prodejkyně u Olšanských hřbitovů musela ceny některých věnců mírně zvednout. „Tady ty mašle stály ještě loni 160 korun a teď to stojí 330 korun. Proto jsem některé věnce zdražila na základě ceny vstupních materiálů,“ potvrzuje.

V kamenných prodejnách se dá malý, základní dušičkový věnec sehnat přibližně za dvě stovky. Cena roste s průměrem věnce a množstvím výzdoby. Podle prodavačky Ireny z obchodu Daruj květiny se pro věnce lidé buď stavují cestou na hřbitov, nebo si je objednávají předem – sahají přitom po větších věncích, které stojí kolem tisícovky.

Mech i indická sušina

Nejvíc oblíbené jsou podle Máchy klasické zelené a šiškové věnce. „V našem květinářství vyrábíme dekorace sami a snažíme se trochu odlišovat od klasické nabídky použitím jiných materiálů - vázané věnce vyrábíme převážně z chvoje ze stříbrného smrku nebo dánské jedle. Ke zdobení používáme mimo české i indickou sušinu, která dodává dekoracím neokoukaný a originální nádech. Dekorace vyrábíme také například z mechu. Zákazníci u nás také naleznou velké dušičkové věnce o průměru až 60 cm,“ upřesňuje.

Někteří z Pražanů ale Dušičky zase tolik neprožívají. Třeba zákaznice nakupující květiny u Olšanských hřbitovů uvedla, že na hřbitov chodí často a ráda, ale na Dušičky by tam nešla. Navíc by prý nikdy nenesla věnec, dává prý přednost živým květinám.

Rozmezí cen věnců v pražských obchodech

Obchod v Dejvické ulici, Praha 6 – malé věnce přibližně za 200,-

Stánek v Holešovické tržnici před halou 22, Praha 7 – zdobené věnce přibližně za 350,-

Flowers go home, Praha 5 – cena věnců se pohybuje od 300,-

Olšanské hřbitovy, Praha 3 – kamenné prodejny, cena se liší podle velikosti a zdobení, pohybuje se od cca 200,- do 1000,-

Stánek před vstupem od Olšanských hřbitovů, Praha 3 – od 55,- do 300,-