A hlavně: zásoby obvazů i dalšího materiálu pro krytí ran, odnosných desek umožňujících transport raněných z bojiště i základních léčiv tým dováží až na místo určení: přímo na frontu; k bojovým liniím. Stejně jako dodává sanitky a vybavení zdravotnickým zařízením; včetně těch, která se starají o děti.

V souvislosti s působením Heřmánka (který je i nadporučíkem Aktivních záloh Armády ČR velícím mechanizované rotě AZ 72 v Přáslavicích, takže pro pohyb ve válečné zóně a zhodnocení situace v krizových oblastech má výcvik) v rámci týmu pro Ukrajinu Hraba hovoří jasně: „Ohromná vlna solidarity s lidmi trpícími válkou na Ukrajině ukázala pravé hrdiny.“

Heřmánek, jenž „v civilu“ má v Praze firmu nabízející vybavení pro sportovní střelce a kterého Deník v sobotu 25. února zastihl v autě právě na cestě domů z Ukrajiny, o jeho aktivitě ví. Deníku řekl, že Hrabův návrh nevnímá jen jako uznání pro sebe: je to ocenění pro všechny dobrovolníky pomáhající na Ukrajině; minimálně pro 25 lidí aktivně zapojených do práce Týmu pro Ukrajinu, mezi nimiž je řada bývalých vojáků i policistů.

Pomáhají ve svém volnu a o dovolených. Mimochodem – Heřmánek už lednu převzal od ministryně Jany Černochové (ODS) Záslužný kříž ministra obrany III. stupně a na Ukrajině členové týmu právě rok od vypuknutí nynějšího konfliktu obdrželi medaile k 365 dnům obrany Ukrajiny od vrchního velitele Ozbrojených sil Ukrajiny generála Valerije Zalužného a medaile Za chrabrost od velitelství tamních ozbrojených sil.

Sanitky přijely zaplněné materiálem

Dobrovolnická organizace Team4Ukraine sídlící v Praze zahájila činnost už v roce 2014 po obsazení Krymu Ruskem – a výrazně ji zintenzivnila před rokem po nazakrývané invazi ruské armády. Napomáhá mimo jiné tomu, aby bojovníkům na ukrajinské straně, kteří utrpí zrnění, bylo možno poskytovat ošetření přímo v poli i na obvazištích a následně další zdravotnickou pomoc v polních nemocnicích. Mnohdy to může přispět i k záchraně života – bez těchto dodávek by často lidé umírali. Jde tedy skutečně o pomoc, která zachraňuje životy.

Nejedná se přitom jen o zajišťování přísunu potřebného materiálu, vybavení či zařízení. Před pěti měsíci zástupci týmu, které měl na povel právě Heřmánek, dojeli až na východ Ukrajiny, do oblasti Kramatorsku v Donbasu – jen pár desítek kilometrů od dalších i u nás z válečného zpravodajství dobře známých měst jako Doněck, Horlivka, Bachmut či Slavjansk.

Ukrajinské armádě předávali množství materiálu pro 66. polní nemocnici ZSU a sanitku pro potřeby paramediků 54. samostatné mechanizované brigády ZSU. Další dvě předávali v Kyjevě pro potřeby jiných armádních složek – v tomto případě bez bližšího upřesnění; jen s informací, že jedna jednotka operovala v chersonském směru a druhá působila směrem na Charkov.

Kolona ale tehdy zahrnovala ještě další dodávky s registračními značkami majícími středočeské S, přičemž všechny vozy byly zaplněné věcmi a pomůckami, které se při ošetřování ve frontových podmínkách mohou hodit. Nechyběly dokonce ani takové přístroje a zařízení jako čtyři plicní ventilátory, monitor životních funkcí či defibrilátor, jež se podařilo získat od českých lékařů.

Pořídit další vybavení umožnily i sbírky na sociálních sítích. Také ojetá auta spolek zvládl koupit díky příspěvkům, které lidé během loňského srpna posílali prostřednictvím dárcovského portálu Donio; původní záměr získat starší sanitky darem nevyšel.

Nebyla to však tenkrát jen jednorázová akce.

Od dodávek materiálu po odminování

Zcela aktuálně vyvrcholil projekt týmu pro Ukrajinu „Operace sanitky pro Mývala“, spojený s pomocí pro dětskou kliniku v Chersonu. Tři sanitní vozy tam odjížděly postupně – a jak organizace připomněla na facebooku, „opět plné zdravotnických přístrojů a materiálu, který chybí po rabování ustupujících skřetů“.

S první, která už vozí zdravotníky léčit děti do okolí města, putoval na místo rozmanitý náklad: nejen inkubátor, lékařské teploměry, čepice, rukavice, glukometry či fonendoskop nebo infuzní roztoky a dezinfekce. Nechyběly ani elektrocentrály, přímotopy, čelové svítilny, powerbanky nebo spousta drobnějšího materiálu; mimo jiné po dvou stovkách baterií typu AA a AAA. Nechyběly však ani tři balistické vesty a tři balistické přilby.

Podobně zaplněné vyrazily do místa působení i další sanitní vozy. „Nechybí ale ani teplé oblečení,“ řekl Heřmánek Deníku. Spolek ale vozí i dětské pleny, kojenecká mléka či dětské výživy. Je to třeba, protože kvůli zničení kritické infrastruktury máloco funguje: ženy pak rodí a starají se o miminka ve velmi náročných podmínkách. Přičemž poškozena jsou i zdravotnická zařízení.

V uplynulém týdnu dorazila do cíle už třetí „mývalí sanitka“. I ta jela do Chersonu zaplněná lékařským vybavením a balistickou ochranou pro posádku, avšak nechyběly ani elektrocentrály, přímotopy, dětské oblečení a hračky. Jely však ještě tři dodávky vezoucí i další elektrocentrály, plynové vařiče, trvanlivé jídlo, zákopové svíčky, powerbanky, oblečení a zimní doplňky pro vojáky, teplé oblečení pro civilisty a zimní boty pro děti. Tuto materiální pomoc výprava předala v chersonském „Bodu nezlomnosti“; určena je jak civilistům, tak vojákům bránícím město.

Team4Ukraine rozjel také novou velkou operaci spojenou s vozidly majícími pomáhat zdravotníkům na Ukrajině: připravuje a vybavuje americké armádní vozy Humwee, které jsou určeny pro paramediky sloužící v Bachmutu v rámci skupiny Project Phoenix.

Právě tato vozidla, která u nás koupit (a pořídit levně) není zrovna jednoduché, byla vybrána nejen kvůli svým vlastnostem terénního speciálu, ale i s ohledem na pomoc, již bojující Ukrajině poskytují Američané. Díky tomu nebude problém zajistit údržbu ani obstarávat náhradní díly. První vozidlo, které umí dopravit do bezpečí dva ležící pacienty nebo jednoho ležícího plus několik sedících, už na místo určení vyrazilo. Díky příspěvkům 1732 dárců se na tento účel podařilo na Doniu vybrat 3,5 milionu korun.

Na velkoprostorové sanitky určené pro evakuaci těžce zraněných vojáků z první linie také spolek přeměnil dva pancéřované nákladní vozy darované Českou národní bankou: jde o mercedesy, které dřív soužily k rozvážení hotovosti po republice. I to řeší tým Phoenix, u nás často označovaný jako Fénix. „Už jsou hotové; první dojel na Ukrajinu v pátek 24. února,“ řekl Deníku Heřmánek. Dorazil tam vůz pojmenovaný jako Bonnie; druhý dostal označení Clyde.

Místopředseda spolku dále připomněl, že Team4Ukraine chystá i Operaci Božena, zaměřenou na dlouhodobější působení na Ukrajině v rámci pomoci s odminováním. „Předpokládám, že i na tom se nějakou formou budu podílet,“ odpověděl na otázku Deníku muž, jenž pro tyto aktivity nachází mimořádné pochopení u své manželky.