V Letňanech představily svou činnost jednotlivé ústavy akademie věd i další instituce. Návštěvníci mohli poznat, že věda může být zábavná – a lidé, kteří se kolem ní točí, umějí své poznatky podat srozumitelně a i s humorem. Tradičně lákaly technické vychytávky, přístroje, na pohled efektní experimenty, ale i věci spojené s přírodou.

Pozadu ve schopnosti zaujmout však nezůstali ani třeba historici, neurovědci – nebo například jazykovědci či psychologové a filozofové. Více než stovka rozmanitých expozic totiž představila nejen technické a přírodní obory, které se většinou snáze předvádějí, ale i společenské a humanitní.

Markéta Kinská z akademie věd připomněla, že letošní ročník, který mimo jiné upoutal fotovoltaickým stanem sloužícím jako simulátor funkce solárního panelu, robotickým psem či cestou do doby ledové i s jeskynními malbami, ale také autem na měření bouřky nebo laserovým bludištěm, měl rekordní návštěvnost: dorazilo 46 tisíc lidí.

„Velký zájem byl letos i o dvě novinky v doprovodných programech: Zeptej se vědce live! a Vědecká zastávka, ve kterých byli diváci zváni, aby badatelům přímo v sále kladli otázky,“ připomněla Kinská. „Návštěvníci ocenili i oblíbené science show, přednášky či panelové diskuse pod taktovkou Václava Moravce, které se letos věnovaly energetice, genové terapii nebo právu na nenávist,“ konstatovala.

Přehlídka kreativity Maker Faire na Výstavišti Praha.

Přehlídka kreativity Maker Faire na Výstavišti Praha. | Video: Milan Holakovský

Výstaviště v Holešovicích, konkrétně tamní Křižíkovy pavilony, zase hostilo svátek vědeckého kutilství a vynalézavosti Maker Faire Prague. Velká část expozic se nesla ve znamení 3D tisku či robotiky, ale objevila se celá řada dalších pozoruhodných nápadů.

Na venkovním prostranství budila například pozornost motorka s topeništěm, do kterého bylo třeba přikládat. Fakulta elektrotechnická ČVUT ale sklidila úspěch třeba i díky poměrně jednoduché atrakci v podobě banánového piana. Zejména mladší návštěvníky však zaujal třeba i koutek her na stařičkých počítačích.

Veletrh vědy, který v areálu PVA Expo Praha v Letňanech uspořádala Akademie věd ČR