V anketě U.S. News předběhla Praha i tradiční evropské metropole jako jsou Vídeň, Budapešť nebo americký Aspen. Mezi desítkami tipů volili respondenti podle různých parametrů. V Praze je nejvíce zaujala celková atmosféra, výzdoba, strom i umístění trhů do centra Prahy.

„V prosinci se hlavní město České republiky promění v zimní říši divů, kterou musíte vidět, abyste uvěřili,“ popisuje Prahu server U.S.News, a dále obdivuje středověkou architekturu města, kterou bohatě pokrývají blikající světýlka, stejně jako vánoční trhy patřící k nejlepším na světě.

Výhodou vánoční Prahy je navíc v porovnání s konkurencí také to, že nejlepší zážitky z pražských památek, včetně Staroměstského náměstí a Karlova mostu, jsou pro návštěvníky zdarma, takže město není jenom výsadou pro bohaté.

Jako jedinou slabinu uvedl server to, že Praha je v době Vánoc oblíbenou zimní destinací, takže je třeba rezervovat ubytování včas.

Praha ve vánočním mezinárodním srovnání uspěla už po několikáté. V posledních letech ji ocenilo například vydavatelství Lonely Planet, deníky Daily Mail, The Mirros nebo The Independent.

Hoteliéři jsou nadšení

Kouzlo Vánoc v hlavním městě nepřináší radost pouze hrdým obyvatelům, ale nadšení z tohoto úspěchu jsou také hoteliéři, kteří potvrzují, že pražské hotely budou během vánočních svátků praskat ve švech.

„Lidé objednávají hodně pobyty na poslední chvíli a zájem je letos velký. Vypadá to, že v době obrovské inflace, si lidé chtějí svátky ještě užít. Pamětníci to dokonce přirovnávají k roku 1937, obrovské konjunktury luxusních barů, kožešin, šampaňského,“ popisuje situaci Jaroslav Svoboda, majitel hotelové sítě Czech Inn Hotels, která je zaměřená především na ubytování v hlavním městě.