V letošním roce se na Staroměstském náměstí postavil strom z Libereckého kraje, konkrétně z Petrolitic pod Ralskem na Českolipsku. Strom přihlásil soukromý majitel do soutěže Hledá se strom, obával se totiž, že by mohl spadnout na chalupu, přes kterou byl nakloněný. Pracovníci z Technologie města Prahy jehličnan pokáceli a převezli poslední listopadovou sobotu. 

Během úterý 28. listopadu zároveň začalo jeho zdobení. Ponese na sobě více než jedenáct kilometrů světelných řetězů a téměř 400 různých ozdob. 

Na stromě se rozzáří 60 obřích vánočních 2D hvězd ve třech motivecech, které letos poprvé vytiskla 3D tiskárna z recyklovatelného plastu. Strom bude svítit každý den od 10 do 01 hodin. Rozsvěcení se uskuteční s animací na melodii Tří oříšků pro Popelku každý den vždy v půl od 16:30 do 21:30.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

„V případě samotné výzdoby na Staroměstském náměstí jsme vycházeli z potřeby nechat promluvit vznešenost historického prostoru a navodit vkusně a citlivě výzdobou chvíli naplnění. Ke štědrovečerní atmosféře českých domovů neodmyslitelně patří pohádka Popelka. Letošní výročí jsme zakomponovali do konceptu Vánoc a odpovídající tradiční symboly Vánoc ozvláštnili motivy z pohádkové Popelky. V prožitku jedinečnosti domova zakoušíme své obecné lidství. Proto naše světla propojují jednotlivá místa nejen v České republice, ale i v Evropě. Rádi bychom přispěli k pocitu vzájemnosti, domov každého z nás může být domovem všech,“ říká Eva Poláčková, jednatelka společnosti Decoled, která se postarala o výzdobu trhů.

Dřevěný Betlém najdou návštěvníci trhů u Mariánského sloupu.

Jak se kácel a převážel vánoční strom pro Prahu v Pertolticích pod Ralskem:

Zdroj: Petr Selinger

Prvního rozsvícení se budou moci zájemci dočkat již tuto sobotu 2. prosince, kdy zároveň začínají vánoční trhy na Staroměstském náměstí. Strom bude svítit až do Tří králů (tedy do 6. ledna), vždy od 16 hodin do půlnoci. 

Vánoční trhy plné domácích perníčků, svařeného vína nebo šneků

Na Staroměstském náměstí bude v letošním roce celkem 81 prodejních míst a tři charitativní stánky určené pro neziskové organizace. Co se týče sortimentu, nebude chybět tradiční vánoční zboží jako typické ozdobičky vyrobené ze skla, slámy, šustí, keramiky, dřeva a dalších materiálů.

V případě pochotin, tak na své si přijde každý. Na výběr bude typická česká klobása, grilovaný sýr, špízy, palačinky nebo ochutnávka šneků přímo na tržišti.  

Kulturní program na Staroměstském i Václavském náměstí

Na obou centrálních náměstích bude probíhat také bohatý kulturní program. Větší pódium bude na Staroměstském náměstí, kde se bude konat program každý den. Vždy v odpoledních hodinách začnou vystoupení, která potrvají až do večera.

Součástí oslav adventního času budou tradiční folklórní vystoupení, národopisné i dětské soubory z České republiky, ale i ze zahraničí.

„V letošním roce je velký zájem ze strany sborů o vystoupení na trzích, takže máme velkou radost, že bude program kvalitní a pestrý a ve velkém rozsahu, jako jsme byli zvyklí v předchozích letech,“ upřesňuje Simona Čermáková, programová manažerka trhů.

Zahájení trhů se chopí herec Pavel Trávníček, který zároveň připomene letošní kulaté, padesáté výročí od premiéry legendární vánoční pohádky Tři oříšky pro Popelku. 

Chybět nebude oslava Mikuláše tentokrát s Bárou Ladrovou, Mezinárodní festival adventní a vánoční hudby, Česká mše vánoční Hej mistře ani Novoroční zpěvy. Trhy tradičně projde průvod Tří králů, tentokrát už 5. ledna 2024

Provozní doba stánků:
Prodejní stánky s širokým produktovým sortimentem budou otevřené na obou náměstích (Staroměstské i Václavské) každý den od 10 do 22 hodin. Most v centrální části Staroměstského náměstí bude uzavřený pro veřejnost pouze v noci ze Silvestra na Nový rok (31.12.-1.1.) v době od 22 do 9 hodin.

Vánoční poutákVánoční poutákZdroj: Redakce

Ilustrační foto
VÁNOČNÍ ANKETA: Nominujte nejkrásnější vánoční strom Prahy

Vaše příspěvky můžete posílat na email vanoce@denik.cz, příspěvek doplňte prosím o vaše celé jméno a uveďte minimálně okres, odkud jste. Děkujeme!