„Podle odborníků by to znamenalo příliš vysoké riziko v době, kdy se trend epidemie obrací a je naděje na rychlé zlepšení,“ uvedl na dotaz ČTK Hamáček. Žádost vznikla po vzoru okresů Brno-město a Brno-venkov, které jsou považovány za jeden.

Kvůli šíření infekční virózy covid-19 menšinová vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) od začátku března zpřísnila opatření, která mají zabránit šíření koronaviru. Lidé nesmí přejíždět mezi okresy, vyjma cest do zaměstnání, k lékaři nebo třeba na úřad. Nařízení původně ukládalo také trávit volný čas včetně procházek do přírody v obci, kabinet nedávno opatření upravil a volný čas lze trávit v celém okresu.

Středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) a pražský primátor Zdeněk Hřib uspořádali společnou tiskovou konferenci kvůli skončení nouzového stavu.
Zrušte zákaz pohybu mezi Prahou a okolím, žádají Hřib a Pecková

„Obyvatelé středních Čech dojíždějící za prací do Prahy by si pak mohli po práci také v Praze legálně nakoupit. Teď musí nakupovat jen ve svém okrese, přestože v práci mají nepochybně s kolegy větší kontakt než s ostatními nakupujícími v supermarketu,“ argumentoval primátor Hřib ve twitterovém příspěvku, proč bojují s hejtmankou Středočeského kraje za sloučení.

Pecková: Nedává nám to logiku

Podle Hřiba navíc obyvatelé okresů v okolí metropole stejně cestují do hlavního města k lékaři. Třeba krajský úřad navíc sídlí na pražském Smíchově. Pražané tak musí stále při cestách do přírody na „hranicích“ předkládat policejní kontrole posílenou o vojáky formulář pro opuštění okresu. Hlídky „číhají“ hlavně v blízkosti silničních okruhů.

„Nedává to moc smysl. Takhle spolu dál budou moci Středočech a Pražan sedět osm hodin v práci. Středočech si ale nemůže nakoupit v pražském supermarketu a Pražan nemůže jít na vycházku do přírody za Prahu,“ zhodnotil primátor rozhodnutí politického rivala, který vede ministerstvo vnitra.

„Jestli to epidemiologové nepodpořili, tak já to za Středočeský kraj akceptuji. Nebudeme to nějak více rozporovat, byť nám to příliš logiku nedává, protože některé oblasti jsou propojené víc, než si možná myslíme, a denně přes tu hranici proudí tisíce lidí do práce,“ řekla Pecková ČTK. Připomněla i případy, kdy lidé nemohou na nákup do svého obvyklého obchodu, protože je za hranicí okresu. Hejtmanka na twitterovém účtu také zveřejnila oficiální Hamáčkovo rozhodnutí.

Policie bude kontrolovat dodržování opatření proti šíření koronaviru. Ilustrační foto.
V Praze není pohyb omezen. Pozor však na cesty za příbuznými a mimo metropoli

Babišova vláda k pokračování koronavirových restrikcí potřebuje nouzový stav, o jehož prodloužení i po 28. březnu požádala poslance. Opatření nyní platí právě do konce nouzového stavu. Pokud bude stav nouze platit dál, bude ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) navrhovat vládě, aby přísná pravidla účinkovala minimálně do konce Velikonoc. Velikonoční pondělí bude letos 5. dubna.