Každou ze tří částí bude platit jiný investor. Mimoúrovňovou křižovatku Beranka u ŘSD, klánovickou spojku Středočeský kraj a hornopočernickou spojku, která má být zároveň obchvatem Horních Počernic, Praha.

Středočeský kraj žádá na klánovickou spojku o evropské dotace, Praha se pokusí získat peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Část bude podle náměstka primátorky pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD) platit i developer, který chce u Klánovic stavět byty.

Hlavní město, kraj a ŘSD se ve smlouvě zavazují, že budou postupovat tak, aby územní rozhodnutí bylo vydáno do prosince příštího roku a stavební povolení do března 2018. Po dokončení bude křižovatka Beranka vlastnictvím státu, hornopočernická spojka Prahy a klánovická Středočeského kraje.

Studie proveditelnosti

Po schválení dohody o spolupráci bude možné začít pracovat na studii proveditelnosti, která prověří například možnost výkupu pozemků pod budoucí komunikací.

Stavby mají ulevit dopravě na přetížené silnici II/611 v Horních Počernicích. „Městská část, které by to mělo nejvíce pomoci, se přidala k žalobě proti Praze kvůli okruhu," uvedl v úvodním slově k návrhu Dolínek.

Několik radnic pražských městských částí podalo na město dvě žaloby kvůli zásadám územního rozvoje (ZÚR), které vymezují trasu Pražského okruhu a plánované nové dráhy na letišti v Ruzyni. Odpůrci trasy okruhu a dráhy již v minulosti s žalobou uspěli, když jim dal za pravdu Nejvyšší správní soud (NSS) a původní znění ZÚR zrušil.