V Praze 6 se bude o křeslo v horní komoře parlamentu ucházet filosof a sociolog Václav Bělohradský. Podpoří ho právě sociální demokracie a Zelení. Kandidatura Bělohradského za tyto dva subjekty může být překvapením, filosof se totiž v poslední době několikrát vyjádřil v tom smyslu, že vidí potenciál v hnutí ANO a jeho předsedovi a ministru financí Andreji Babišovi. Vystoupil i na sněmu hnutí, který znovu zvolil Babiše stem procent hlasů předsedou.

Filozof za oranžovou a zelenou

Nyní však akademik, v minulosti známý svými ekologicky zaměřenými a později levicově liberálními názory, nastupuje do volebního klání v oranžových a zelených barvách. Tato kombinace podle něj dává smysl.

„Ve spolupráci těchto dvou stran vidím budoucnost," uvedl včera poté, co ho jako kandidáta přestavili předsedové obou stran Bohuslav Sobotka a Matěj Stropnický.

Podle Sobotky je kandidatura snahou překonat stranickou řevnivost a partajničení. Doplnil, že společné kandidáty se Zelenými měli sociální demokraté už dvakrát, neúspěšný byl profesor Martin Potůček v Praze 8, vítězství v doplňovacích volbách před dvěma lety slavila pod hlavičkou Zelených a ČSSD tehdejší místostarostka Prahy 10 Ivana Cabrnochová. Ta bude na desítce s podporou obou stran kandidovat i letos.

Volby do Senátu ve volebním okrsku Prahy 6 slibují letos zajímavý souboj. Proti sobě se totiž postaví hned tři veřejnosti známé osobnosti. Za ANO se bude o hlasy voličů ucházet tanečník a herec Vlastimil Harapes.

Občanské demokraty pak ve volbách zastoupí bývalý disident, publicista a někdejší důstojník Bezpečnostní informační služby František „Čuňas" Stárek. Z dalších stranických kandidátů budou obyvatelé šestky moci volit pedagoga Jiřího Růžičku, kandidujícího za TOP 09, a komunistu Pavla Fraňka.

Na desítce kandiduje náměstkyně primátorky

Volit se letos bude i v Praze 10. Tamní radní a členka Strany zelených Ivana Cabrnochová bude svoje křeslo s podporou své partaje a ČSSD obhajovat. Sociální demokraté a Zelení spolu na desítce spolupracují i v rámci radniční koalice.

Proti Cabrnochové se na desítce postaví Renata Chmelová, která vede tamní opoziční koalici Vlasta, spojující KDU-ČSL, Liberálně ekologickou stranu, Desítku pro domácí a Českou pirátskou stranu. Za TOP 09 bude kandidovat lékař Jiří Holubář, za ODS manažerka Irena Bartoňová Pálková a za KSČM překladatelka Ludmila Nedělkova.

Hnutí ANO postaví do voleb v Praze 10 náměstkyni primátorky pro finance Evu Kislingerovou, která je kromě své pozice ve vedení Prahy také profesorkou ekonomie. Na magistrátu chce pokračovat, i když ve volbách uspěje. „Mé současné angažmá je jedním z hlavních důvodů, proč jsem se pro kandidaturu do Senátu rozhodla. Za dobu svého působení ve funkci náměstkyně primátorky průběžně registruji, že je naše hlavní město na parlamentní úrovni jakousi popelkou, a to bych chtěla změnit," přiblížila náměstkyně, proč se rozhodla kandidovat.

Amerikanista proti právničce

Posledním okrskem, kde se budou volby do Senátu letos konat, je Praha 11. Tam je zřejmě nejznámější tváří kandidátka hnutí ANO, právnička a do března loňského roku ministryně spravedlnosti Helena Válková.

Postaví se jí amerikanista a vysokoškolský pedagog Jakub Lepš za TOP 09, bývalá starostka Prahy 11 Marta Šorfová za ODS, primářka mamologické kliniky Miroslava Skovajsová za sociální demokracii, komunistka Jana Čunátová a bývalý místostarosta Prahy 11 Ladislav Kos za Piráty, Zelené, Hnutí pro Prahu 11 a KDU-ČSL.

Kromě kandidátů velkých stran se dá očekávat, že se na volebních lístcích objeví i zástupci menších hnutí. Někteří už svoji kandidaturu ohlásili například v Praze 10 bude za hnutí Patrioti kandidovat bývalý ředitel základní školy Glowackého v Praze 8 Miroslav Koranda, který na škole skončil poté, co dal pohlavek jednomu z žáků.

Čtěte také: Za ČSSD a SZ budou v Praze kandidovat Bělohradský a Cabrnochová