Kvůli tomu v pondělí pražská technická správa komunikací (TSK) dočasně rychlost zvýšila a měřila, o kolik se také zvýší hluk z automobilového provozu. „Výsledky měření by měly být známy příští týden," řekl mluvčí TSK Tomáš Mrázek.

Pracovníci TSK měřili hluk v obou směrech na ulici 5. května v místech, kde byl v posledních dvou letech vyměněn povrch vozovky a byl položen asfalt, který má hluk tlumit. Podobným procesem prošly ze stejného důvodu i vozovky v jednotlivých městských částech, naposledy například vozovky na Letné v Praze 7.

„Nejprve se dvě hodiny měřil hluk při padesátce, pak zhruba stejně dlouhou dobu při sedmdesátce. Smyslem bylo zjistit, jaké by mělo případné zvýšení rychlosti na sedmdesát kilometrů v hodině vliv na hlučnost," řekl Mrázek. Na magistrále už dříve sedmdesátka platila, místní lidé si ale stěžovali na hluk z dopravy a Prahu kvůli tomu zažalovali. Soud Praze nařídil, aby hluk snížila, město tedy od ledna 2010 omezilo maximální rychlost na 50 km/h. S omezením mnozí řidiči nesouhlasili. (čtk/red)