Z oficiálních míst se k případu nechce nikdo příliš vyjadřovat. A není divu. Na ministerstvu, které vede Jan Lipavský (Piráti), se hovoří o velkém skandálu. Tamní úřednice si od desítek kolegů postupně půjčila v souhrnu miliony korun. A dosud je nevrátila. Nejméně dvěma z věřitelů už došla trpělivost a vše oznámili policii.

Další podobnosti však nejsou dostupné. „Bez čísla jednacího vám nic nemohu říci,“ uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk. Není tak jasné, zda už byla žena obviněna z nějakého trestného činu.

Deníku se podařilo zjistit, že žena pracuje pro stát už přes dvacet let. Působila na různých pozicích včetně manažerských. Svého času byla i zástupkyní ředitele odboru a kontrolovala finance ministerstva.

Donedávna pracovala bezproblémově. Najednou si ale začala půjčovat od kolegů různě vysoké částky, dohromady má jít až o pět milionů korun. Proč to dělala, není jasné. Podle jednoho z jejích bývalých kolegů, s nímž Deník hovořil, je možné, že se dostala do finančních potíží a takzvaně vytloukala klín klínem.

Ministerstvo zahraničních věcí. Ilustrační foto.
Napětí na Ministerstvu zahraničních věcí. Kolegyně dluží spolupracovníkům peníze

Mezi zaměstnanci ministerstva zahraničí se podle informací Deníku hovoří i o tom, že v době, kdy už nadřízení o problému úřednice s dluhy věděli, byla ještě poslána na zahraniční cestu. Mluvčí ministerstva Daniel Drake to odmítl komentovat. A neodpověděl ani na další dotazy Deníku. „S ohledem na probíhající vyšetřování nebudeme poskytovat detaily," uvedl Drake.

Podle zjištění Deníku byla úřednice už před zhruba dvěma měsíci postavena mimo službu a nemá přístup na své pracoviště. Současně se o ni zajímá Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). Tamní tiskový odbor sice na dotazy Deníku nereagoval, lze ale předpokládat, že žena vlastní bezpečnostní prověrku a NBÚ zkoumá, zda není nutné ji odebrat.

Celou aféru podle zdrojů Deníku odkryla zpráva, kterou svým kolegům poslal jeden z poškozených. Ve zprávě stálo, že si mají dávat pozor na kolegyni, která si půjčuje peníze, ale nevrací je. Kolegové mezi sebou začali komunikovat a svěřili si vzájemně, že i oni naletěli.