Výročí upálení tehdy dvacetiletého Jana Palacha uctili studenti, akademici i široká veřejnost například v pražském Karolinu, kde se sešli s rektorkou Univerzity Karlovy Milenou Králíčkovou u pietního místa v prostorách Husova dvorku. 

Králíčková studentům za účast na pietě poděkovala. Zmínila lásku ke svobodě a lásku k lidem, které před 55 lety dvacetiletého Palacha k oběti života vedly.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Dalším pietním místem se stalo Václavské náměstí, kde se Palach upálil. Pod Národním muzeem se sešli senátoři a senátorky, kteří na místě položili květiny. V chodníku je umístěn kříž, odkazující na události, které se v místě v roce 1969 staly.

"Je to významný den, kdy Jan Palach probudil národ k tomu, aby si uvědomil, že nelze nepečovat o svobodu a že pokud národ žije pod tlakem a je podřízen, tak život není životem," řekl předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS). Měli bychom si připomínat to, proč to udělal, a uvědomovat si, jak je důležitá svoboda, dodal. 

Lidé si po Praze připomínají památku upálení Jana Palacha.Lidé si po Praze připomínají památku upálení Jana Palacha.Zdroj: Deník/Radek Cihla

Palachovu památku uctili i ministr školství Mikuláš Bek (STAN) společně s rektorem VŠE Petrem Dvořákem u pamětní desky na budově Palachovy koleje Vysoké školy ekonomické. Tam se sešla i část Palachových spolužáků. Pro ministra je Palachův čin stále předmětem přemýšlení a výzvou k tomu, aby se znovu promýšlelo, zda svoboda je nebo není v ohrožení a co udělat pro její udržení. 

Uctění památky Jana Palacha.
Připomínka tragické střelby na fakultě se spojí s Palachovým týdnem

Rektor Vysoké školy ekonomické Dvořák uvedl, že Palach byl i studentem právě VŠE. "Já bych to chtěl zdůraznit, protože mnohdy se zapomíná na to, že Jan Palach byl po dobu svých vysokoškolských studií déle studentem Vysoké školy ekonomické než Univerzity Karlovy," řekl Dvořák.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Podle Dvořáka se pohyboval Palach v prostorách kolejí velkou část svých vysokoškolských let. Škola kolej po něm v dubnu roku 2019 pojmenovala, protože si váží jeho odkazu. "Chceme tímhle způsobem připomínat i mladé generaci, jak je důležité si uvědomit jeho čin, za co on bojoval," dodal.

Měsíc pro fakultu ve spojení s Palachovým týdnem

Vpodvečer se k uctění památky Jana Palacha se sešli zástupci akademické obce i veřejní a političtí představitelé. Akt, který je součástí tzv. Měsíce pro fakultu, se uskutečnil před pamětní deskou na hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Mezi řečníky se objevila rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková, rektor VŠE Petr Dvořák, ministr Školství Mikuláš Bek (STAN) nebo primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda (ODS). 

Jan Palach

Jan Palach na průkazové fotografii z jeho vysokoškolského indexuJan Palach na průkazové fotografii z jeho vysokoškolského indexuZdroj: Wikimedia Commons, autor neznámý, volné dílo

Dvacetiletý student vysoké školy se upálil na upozornění národa, který se snažil vyzvat k odporu proti nastupující normalizaci. Na následky popálenin zemřel 19. ledna 1969, o několik dní později se po jeho vzoru upálil další student Jan Zajíc.

Pietní akt ke 20. výročí Palachovy smrti v lednu 1989 se nečekaně změnil v silnou protestní akci proti režimu. O několik měsíců později totalitní režim padl. Od roku 2014 je 16. leden v Česku významným dnem.