"Datum 17. listopadu pro nás ale není jen symbolické, snažíme se aktivně navazovat na to, za co bojovali i naši předchůdci v roce 1989. Stavíme se i za jejich nenaplněné požadavky na zlepšení stavu životního prostředí či sociálních podmínek, protože vzpomínat nestačí," řekla Mariana Müllerová z Univerzit za klima.

Stávkující studenti měli transparenty s nápisy jako "Ne sliby-chceme plán, vládo skoncuj s uhlím" nebo "Máme holé lesy". Na závěr shromáždění skandovali heslo "Uhlí patří pod zem". Česká vláda podle nich nebere klimatickou krizi dostatečně vážně, studenti ji přitom považují za největší hrozbu současnosti.

Protestující chtějí, aby byl schválen klimatický zákon, který by zajistil kontinuitu české klimatické politiky. Zároveň požadují zavedení občanských shromáždění a to, aby se ekonomika posuzovala podle jiného údaje, než je HDP (hrubý domácí produkt). Jde podle nich o zastaralý ukazatel, který nebere v potaz limity planety, naplňování základních lidských potřeb ani distribuci bohatství ve společnosti.

"Já rozhodně, rozumím studentům, rozumím tomu, že je trápí to, jaká bude budoucnost nejenom České republiky ale celého světa, protože ten problém je opravdu globální. Musím říct, že naše vláda k tomu dělá opravdu jasné kroky, jasně jsme se zavázali k uhlíkové neutralitě do roku 2050,“ řekl v reakci na stávku studentů ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Vznik klimatického zákona podle Hladíka není nutný, veškeré klimatické závazky jsou v evropských nařízeních a směrnicích.

Studentská stávka za klima. | Video: Deník/Radek Cihla

Stávky se účastní 21 fakult z devíti univerzit v Praze, Brně, Olomouci, Hradci Králové i Pardubicích. V Praze se do stávky zapojilo osm fakult Univerzity Karlovy, mezi nimi například Filozofická (FF), Humanitních studií (FHS), Přírodovědecká, Právnická nebo Matematicko-fyzikální (MFF) Zapojuje se i České vysoké učení technické a v Praze a umělecké vysoké školy. Studenti budou na některých fakultách i přespávat, ve středu na MFF, FF a FHS UK, ve čtvrtek na FF UK.

Na jednotlivých fakultách se dnes při stávce konají přednášky, workshopy a debaty. Studenti na fakultách vystavili své transparenty. Na Fakultě humanitních studií UK si dnes můžou vyzkoušet v zážitkovém workshopu, jaké to je být na ekologickém protestu v uhelném dole. V kampusu ČVUT se konal happening za udržitelné menzy. Programu na fakultách se účastní desítky studentů, na FHS UK jich je podle organizátorů zhruba 100. Večer jsou na některých fakultách naplánované i koncerty.

Stávkující studenti chtějí také apelovat na širší veřejnost, aby se zapojila do úsilí o společenskou změnu. Stávka není podle pořadatelů namířená proti univerzitám, jejichž prostory studenti využívají.

Do stávky kvůli klimatu se dnes zapojili například někteří studenti Univerzity Hradec Králové (UHK). Stávka na UHK je zaměřena na uhlobarony a fosilní oligarchy, řekl ČTK jeden z organizátorů akce Roman Vyšanský. Stávka na UHK začala v 10:00, je jednodenní. "Zatím se zapojilo 15 až 20 lidí, očekáváme, že se přidají ještě další," řekl v 11:00 ČTK Vyšanský.

Univerzity za klima je studentské hnutí, které vzniklo v roce 2019 v reakci na středoškolskou iniciativu Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), jejíž vznik podnítila švédská aktivistka Greta Thunbergová. Protestovat stávkou za klima budou studenti potřetí, hnutí uspořádalo stávky v letech 2019 a 2022.