Zvýšit povědomí o zodpovědném přístupu k domácím mazlíčkům a přibližovat benefity adopce zvířat je jedním z hlavních cílů společnosti Mars, do jejíhož portfolia spadá i značka Whiskas, která dlouhodobě upozorňuje na problematiku kočičího bezdomovectví. Proto vznikl nový umělecký směr, který vidí v každé kočce umělce.

Vrnismus je bohatý především pokud jde o používané techniky, na prvním místě je škrábaná grafika. Protože jejich tvorba bývá často nepochopena, vznikla v rámci projektu designová custom-made škrabadla, která nejenže plní funkční účel, ale zároveň se hodí i jako designový doplněk do obýváku.

Stylová, ručně vyráběná škrabadla vznikala pět měsíců pod rukama českých umělců, módní návrhářky a výtvarnice Terezy R. Kladošové a designerského dua Matěj Janský & Cyril Dunděra.

„Hlavním materiálem je sisal, se kterým jsme pracovali v podobě sisalového lana, ale také jsme z něj netradičně dělali i třásně, které jsou velkou součástí dezénu. Dále to byly bavlněné šňůry různých barev, polyesterové šňůry a koberec,“ říká Tereza, která samotnou inspiraci pro výslednou podobu nacházela ve skicovaní a hledání skrytého vtipu. Na škrabadlo se jí podařilo dostat i dvě kočičí oči, která skrytě evokují motiv kočky.

„Výběr materiálu šel ruku v ruce s celkovým designem rámu. Při navrhování jsme již věděli, s jakým materiálem pracovat. Vzhledem k tomu, že se jedná o umělecké dílo a je potřeba, aby vydrželo škrábání koček, byly kovové trubky ideálním materiálem. Ve finále je rám, i když to ani není vidět, vyroben z 12 svařených dílů,“ dodává designérské duo Janský & Dunděra.

close V pražské SmetanaQ Gallery se uskutečnilo slavnostní zahájení kočičí mňaukce, tedy aukce kočičích škrabadel. info Zdroj: Deník/Jiří Macek zoom_in V pražské SmetanaQ Gallery se uskutečnilo slavnostní zahájení kočičí mňaukce, tedy aukce kočičích škrabadel.

„Škrábání je pro kočky velice důležité, má totiž významnou sociální funkci. Kočky pomocí škrabání komunikují mezi sebou, ale i s ostatními tvory. Škrabání je totiž tzv. kombinovaná teritoriální značka, kdy kočky na škrábaný předmět natírají svůj pach a vizuálně si značí své území, velmi podobně jako třeba medvědi. Krom toho je škrabání velmi důležité ze zdravotního hlediska, aby kočkám nepřerůstaly drápky a aby si své malé nože udržovaly stále ostré a v dobré kondici,“ říká kočičí psycholožka Klára Nevečeřalová.

V útulku Pražského spolku ochránců zvířat se našlo 10 kočičích talentů, kteří dali svými vrnistickými drápky vzniknout unikátní podobě škrabadel. Zájemci si mohou designový produkt vydražit v průběhu dvoutýdenní online aukce, která bude od 28. listopadu probíhat na aukro.cz. Kromě vydražení originálního uměleckého díla v podobě škrabadel se lze také ucházet o adopci kočičích umělkyň a umělců, kteří se na jejich tvorbě podíleli, a poskytnout jim tak domov. Vybrané peníze budou připsány na transparentní účet útulku Pražského spolku ochránců zvířat.