Zvýšit povědomí o zodpovědném přístupu k domácím mazlíčkům a přibližovat benefity adopce zvířat je jedním z hlavních cílů společnosti Mars, do jejíhož portfolia spadá i značka Whiskas, která dlouhodobě upozorňuje na problematiku kočičího bezdomovectví. Proto vznikl nový umělecký směr, který vidí v každé kočce umělce.

Vrnismus je bohatý především pokud jde o používané techniky, na prvním místě je škrábaná grafika. Protože jejich tvorba bývá často nepochopena, vznikla v rámci projektu designová custom-made škrabadla, která nejenže plní funkční účel, ale zároveň se hodí i jako designový doplněk do obýváku.

Miss Kočka 2023.
V Praze se konala soutěž Miss Kočka. Zúčastnili se i chlupáčové z útulků

Stylová, ručně vyráběná škrabadla vznikala pět měsíců pod rukama českých umělců, módní návrhářky a výtvarnice Terezy R. Kladošové a designerského dua Matěj Janský & Cyril Dunděra.

„Hlavním materiálem je sisal, se kterým jsme pracovali v podobě sisalového lana, ale také jsme z něj netradičně dělali i třásně, které jsou velkou součástí dezénu. Dále to byly bavlněné šňůry různých barev, polyesterové šňůry a koberec,“ říká Tereza, která samotnou inspiraci pro výslednou podobu nacházela ve skicovaní a hledání skrytého vtipu. Na škrabadlo se jí podařilo dostat i dvě kočičí oči, která skrytě evokují motiv kočky.

„Výběr materiálu šel ruku v ruce s celkovým designem rámu. Při navrhování jsme již věděli, s jakým materiálem pracovat. Vzhledem k tomu, že se jedná o umělecké dílo a je potřeba, aby vydrželo škrábání koček, byly kovové trubky ideálním materiálem. Ve finále je rám, i když to ani není vidět, vyroben z 12 svařených dílů,“ dodává designérské duo Janský & Dunděra.

V pražské SmetanaQ Gallery se uskutečnilo slavnostní zahájení kočičí mňaukce, tedy aukce kočičích škrabadel.V pražské SmetanaQ Gallery se uskutečnilo slavnostní zahájení kočičí mňaukce, tedy aukce kočičích škrabadel.Zdroj: Deník/Jiří Macek

„Škrábání je pro kočky velice důležité, má totiž významnou sociální funkci. Kočky pomocí škrabání komunikují mezi sebou, ale i s ostatními tvory. Škrabání je totiž tzv. kombinovaná teritoriální značka, kdy kočky na škrábaný předmět natírají svůj pach a vizuálně si značí své území, velmi podobně jako třeba medvědi. Krom toho je škrabání velmi důležité ze zdravotního hlediska, aby kočkám nepřerůstaly drápky a aby si své malé nože udržovaly stále ostré a v dobré kondici,“ říká kočičí psycholožka Klára Nevečeřalová.

Umisťovací výstava koček.
Šance na spokojený kočičí život. Umisťovací výstava na Smíchově měla úspěch

V útulku Pražského spolku ochránců zvířat se našlo 10 kočičích talentů, kteří dali svými vrnistickými drápky vzniknout unikátní podobě škrabadel. Zájemci si mohou designový produkt vydražit v průběhu dvoutýdenní online aukce, která bude od 28. listopadu probíhat na aukro.cz. Kromě vydražení originálního uměleckého díla v podobě škrabadel se lze také ucházet o adopci kočičích umělkyň a umělců, kteří se na jejich tvorbě podíleli, a poskytnout jim tak domov. Vybrané peníze budou připsány na transparentní účet útulku Pražského spolku ochránců zvířat.