Zájem návštěvníků v sobotu nezmařilo ani parné počasí se žhnoucím sluncem. Zájemci se objevovali už dopoledne – zkušenost ale ukazuje, že hlavní nápor zájemců lze vždy čekat až v odpoledních hodinách. Některé stánky se dokonce ještě stavěly ještě po začátku akce, kdy se u jiných už bezmála dvě hodiny vesele prodávalo.

UMtrh představuje nabídku rukodělných výroků, kde někteří tvůrci pracují i přímo na stánku. Nabídka je ale rozmanitá: vedle náročnější tvorby, jež perfektní řemeslo povyšuje na umění (což se týká třeba šperků, ale i oděvních doplňků), se lze setkat i se zaměřením spíše na jednoduché a lacinější suvenýry. Ne všichni prodávající jsou také přímo autory; v sobotu se bylo možno setkat třeba i s ručně vyrobenými figurkami dovezenými z Ukrajiny.

UMtrh na pražském náměstí Jana Palacha. | Video: Milan Holakovský

Akci tradičně provází občerstvení zajišťované stánky s rozmanitou nabídkou street food pokrmů a kulturní vystoupení; tentokrát došlo i na moderní operu. Nechybí však ani relax zóna. Další termíny konání UMtrhu jsou na Palachově náměstí neboli v „Rudolfinském parku“ ohlášeny na dva víkendy uprostřed příštího měsíce: na 9.–10. a 16.–17. září.