Desítky mladých lidí ve 21:30 na Střeleckém ostrově zapálily lampiony, na které studentští dobrovolníci napsali medailonky patnácti vybraných ukrajinských studentů ve věku 14 až 21 let včetně příčiny jejich smrti. Lampiony pak vypustili na hladinu Vltavy.

“Chceme připomenout tragické osudy studentů a studentek na Ukrajině, chceme připomenout, že mladí lidé na Ukrajině umírají cestou do školy, ve svých domovech, když se snaží opustit místo, ve kterém dochází k nějakému válečnému útoku a při evakuacích,” řekl ČTK ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách Člověka v tísni Karel Strachota.

Pietní akt za účasti českých a ukrajinských studentů, kteří se rozhodli uctít památku svých vrstevníků, kteří zemřeli kvůli ruské agresi na Ukrajině. | Video: Deník/Radek Cihla

Mezi oběťmi, jejichž jména studenti napsali dvojjazyčně na lampiony, je například čtrnáctiletý Vjačeslav Jalyšev, který opustil kryt, aby varoval starší sousedy před náletem. Chlapec zemřel, když raketa dopadla na ubytovnu, ve které přebývali. Devatenáctiletá Ivanna Obodzinska zase zahynula i se svými dvouletými dvojčaty, bratrem a maminkou, když jejich dům zasáhla letecká puma.

“Nechceme, aby se lidé, které válka v Ukrajině připravila o život, stali statistickými jednotkami, cenná je vzpomínka na každého zabitého člověka. Dáváme hlas jejich blízkým, kteří se vyrovnávají s bolestnou ztrátou, zveřejňujeme oficiální údaje,” uvedli organizátoři. “Cítil jsem se tady mezi svými, mezi kamarády. Mělo by to povzbudit lidi pamatovat si všechny oběti tohoto konfliktu. Doufám, že se tak stane,” řekl ukrajinský student ze smíchovské střední průmyslové školy, který se dnes pietního aktu zúčastnil.

Symbolickým uctěním smrti mladých Ukrajinců chce Člověk v tísni upozornit na oběti ruské imperiální politiky. Dne Příběhů bezpráví se každoročně účastní středoškoláci ze škol po celé České republice. Letos byl věnovaný právě obětem válce na Ukrajině. Video zachycující pietní akci bude možné zhlédnout na webu Příběhů bezpráví a v následujících dnech také v desítkách kin po celé České republice.