Přijít se podívat, jak nás může šálit zrak právě v souvislosti s tím, jakým způsobem mozek vjemy zpracovává, mohou zájemci až do neděle 19. března; vždy mezi devátou a osmnáctou hodinou.

Zkušenost Deníku napovídá, že přijít ve větší partě nebo s dětmi může být zábavnější, než když se člověk za objevováním klamavého mámení vypraví sám: víc očí víc vidí a zrakové podivnosti každý vnímá jinak. Každopádně výstava ukazuje, jak kresby či jednoduché grafiky, z nichž mnohými se bavili už naši předkové dejme tomu před sto lety, dokážou zaujmout návštěvníky všeho věku – i když nesvítí, neblikají a nenabízejí elektronická hejblata, jak je dnes v módě.

I příznivci technických vychytávek si však v budově akademie věd přijdou na své. V tamní galerii Věda a umění je čerstvě k vidění – a bude až do června – výstava virtuálních prezentací archeologických nálezů z Mikulčic. Zde naopak nechybí animace, rozšířená realita, produkty 3D tisku (dokonce i s nabídkou kopie detailně zpracovaného šperku levitující v magnetickém poli) nebo holografické vitríny.

Výstava představuje nové výsledky vědeckého zkoumání (přičemž i k nim často přispěly moderní technologie) – avšak s důrazem na vizuální atraktivitu. Stejně jako v případě prezentace optických klamů je i v tomto případě vstup volný. A jak Deník zaznamenal, mnozí z návštěvníků výstavky optických klamů si nenechali ujít ani tuto příležitost.

Již 24. ročník festivalu Týden mozku nabízí i řadu dalších programů, a to nejen v Praze. Podrobnosti i možnost rezervace účasti na přednáškách nabízí web tydenmozku.cz. Některé zájemce však jeho údaje mohou zklamat: řada přednášek je obsazena a možnost přihlásit se už není aktuální.

Jistě však v pátek odpoledne zaujmou ukázky programů Národního ústavu duševního zdraví s využitím virtuální reality. Příchozí mimo jiné čeká testování strachu z pavouků, z výšky nebo z uzavřených prostor – a mohou si také ověřit, jak budou reagovat například na domácnost zavalenou nepořádkem či třeba na nadměrné znečištění nebo rušivou asymetrii.

A pozor: tento program učený pro zájemce všeho věku včetně menších dětí rezervaci nevyžaduje. Stačí přijít 17. března opět do budovy akademie věd na Národní třídě, a to v době mezi 13. a 18. hodinou.