„Oproti loňskému roku byly v provozu pouze dvě bezplatné noclehárny, což se projevilo v nižším počtu zajištěných noclehů, ale ve vyšší zaplněnosti těchto zařízení, která přesahovala v průměru 92 procent," dodal Hodek s tím, že Praha měla k dispozici 184 míst a využila by ještě asi sto navíc.

„Noclehárny Vackov a Michle jsou umístěny poměrně blízko sebe, bude naším cílem najít nějakou kapacitu nejlépe na druhém vltavském břehu," doplnil. Potřebným bylo zajištěno téměř 22,5 tisíce noclehů. Bez poplatku byla část zimy otevřená i celoroční noclehárna na lodi Hermes. Ode dneška se za přespání platí 20 korun a znovu bude kontrolováno, zda zájemci nejsou pod vlivem alkoholu.

Lidé měli vši nebo blechy

V zimě mohli bezdomovci využít kromě 500 míst v celoročně provozovaných noclehárnách 184 míst v noclehárnách otevřených přes zimu, 50 míst na lodi Hermes a 130 míst v denních centrech otevřených přes noc. Postaráno bylo v zimě i o osoby podnapilé či lidi, kteří mají vši nebo blechy. Ti byli sváženi do nočního centra v ulici U Bulhara poblíž hlavního nádraží.

Na zimních opatřeních na pomoc lidem bez domova spolupracují Armáda spásy, organizace Naděje, Arcidiecézní charita Praha a CSSP, které jednotlivé služby koordinuje. Minulou zimu Praha zaplatila za zimní opatření 10,8 milionu korun.

Čtěte také: Třináctiletý školák napadl opilého bezdomovce