Diabetes je velice rozšířené onemocnění. Ve většině případů jde o cukrovku méně závažného druhého typu, který nutně nevyžaduje závislost na inzulínu a v některých případech stačí pacientům dieta nebo cvičení. Asi 5 až 7 procent pacientů, v České republice je to přibližně 70 tisíc lidí, má ale první typ, který se vyznačuje tím, že si tělo vůbec neumí vytvořit inzulín. Pacient si ho tak musí podávat sám, například formou injekcí.
K transplantaci slinivky a většinou i ledviny přistupují lékaři tehdy, když pacientům s diabetem prvního typu ledviny úplně selžou. „Vzhledem k velkému počtu pacientů nemůže být transplantační metoda v dnešní podobě určena pro široké spektrum pacientů. Zůstává vyhrazena pro velice specializované případy,“ vysvětluje zástupce přednosty kliniky diabetologie František Saudek.
K úspěšné transplantaci lékaři potřebují vhodný zdroj tkáně, jímž je v současné době pouze lidská slinivka neboli pankreas, která se může transplantovat jako orgán nebo jako izolované Langerhansovy ostrůvky. Vhodným dárcem je třeba člověk s mozkovou smrtí.
Každý druhý den na dialýze
Kombinovanou transplantací slinivky a ledviny lékaři zachránili život i Lindě Salvequartové. „Od malička jsem měla problémy s kompenzací cukru v krvi. Dokud mě hlídali rodiče, tak to šlo, ale pak začaly pubertální roky. Ze začátku jsem byla hodně unavená a oteklá,“ vypráví Salvequartová a vysvětluje, že před transplantací musela docházet obden na 4,5 hodiny do nemocnice na dialýzu. Na transplantaci čekala tři čtvrtě roku.
IKEM se řadí počtem transplantací na milion obyvatel mezi přední světová centra. „Celkově lékaři v IKEM transplantovali už 760 slinivek. Náklady na jeden kombinovaný výkon - spolu s transplantací ledviny - sahají k jednomu milionu korun,“ říká ředitel IKEM Michal Stiborek.
Od roku 2010 provádějí lékaři výkon nitrobřišním přístupem, což vedlo ke snížení pooperačních chirurgických komplikací. Více než 95 procent transplantovaných pacientů má funkční štěp slinivky a žije déle než 5 let.
Jak upřesnil přednosta Kliniky diabetologie Peter Girman, pacienti po transplantaci si už nemusí aplikovat inzulín ani dodržovat přísnou dietu.
Doživotní užívání imunosuprese
„Po transplantaci je můj život jednodušší. Musím jen brát imunosupresi. Všechno jsem to podstoupila hlavně proto, že jsem chtěla mít dítě. Syn je nedonošený, narodil se ve 28. týdnu, kvůli mému vysokému tlaku, ale je v pořádku,“ dodává Salvequartová. Podle jejích slov ji nyní nejvíce omezuje, že nevidí na levé oko. Před transplantací byla totiž na operaci očí, které se nestihly kompletně zahojit.
Většina transplantací slinivky se provádí právě v kombinaci s ledvinou pacientům s diabetem prvního typu, kterým selhaly ledviny. Lékaři mají v péči řadu pacientů, kteří po transplantaci už déle než 20 let nepotřebují injekce inzulínu, nemusí dodržovat diabetickou dietu ani monitorovat glykémii.
„To nám dalo příležitost sledovat příznivý vliv nově navozené normální glykémie na další vývoj orgánových komplikací diabetu, jako jsou především diabetická retinopatie, neuropatie a ischemická choroba srdeční. Jako variantu jsme také zavedli metodu transplantace izolovaných Langerhansových ostrůvků. Pacientům tak můžeme navrhnou více léčebných postupů, které odpovídají nejen jejich zdravotnímu stavu ale také jejich osobní volbě,“ uvádí Saudek.
Transplantace slinivky břišní u cukrovkářů v IKEM
- transplantace u 35 - 40 pacientů za rok
- více než 95 % pacientů žije déle než 5 let
- po transplantaci už nemusí držet dietu ani si píchat inzulín
- je řada pacientů, kteří už déle než 20 let nepotřebují injekce inzulínu