K uzavírce Libeňského mostu došlo ve čtvrtek 11. ledna po čtvrté hodině odpoledne. Mimořádná událost se dotkla linek 1, 6, 14, 25 a 94. Aktuální opatření v provozu tramvají můžete sledovat zde.

V 17.46 informovala Technická správa komunikací prostřednictvím sítě X, že aktuálně je most uzavřený pouze pro tramvaje, pro automobily je průjezdný.

Důvod uzavírky upřesnil na síti X náměstek primátora Zdeněk Hřib. Podle něj byl při mimořádné endoskopické kontrole zjištěn rizikový stav na inundační části Libeňského soumostí – tedy té, které není nad vodou. Jde cca 200 metrů mimo řeku od zastávky Libeňský most směrem na Palmovku, až po křížení s ulicí Voctářova. Tuto část soumostí bylo tedy nutné okamžitě dočasně uzavřít. Důvody uzavření inundačního mostu (jedná se o samostatný oblouk na Rohanském ostrově v Praze 8) z důvodu bezpečnosti následně potvrdila i mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková.

„Důvodem je zjištění technické závady, pravděpodobně vyvolané silnými mrazy minulých dní,“ konstatovala. S vysvětlením, že závada se našla v rámci kontrol vyvolaných předchozím odborným posouzením stavu mostu, z něhož vyplynula nutnost následně prověřovat kritická místa. „V celé trase Libeňského soumostí je vyloučena tramvajová doprava,“ uvedla Lišková k večernímu stavu. „Ostatní doprava je bez omezení,“ upřesnila, že odklon se týká pouze provozu tramvají.

„Na základě sledování mostu v období dlouhotrvajících mrazů na začátku ledna 2024, kdy byl pozorován rozvoj poruch na mostě, byl iniciován projektantem dodatečný průzkum konstrukčního systému obloukového mostu. Průzkum provedený Vysokým učením technickým v Brně spočíval zejména v endoskopické metodě pro pohled dovnitř kloubového detailu. V tomto místě bylo zjištěno, že nosné kovové desky zajišťující funkčnost celého systému jsou mimo svoji správnou polohu a zároveň dochází k drcení betonu nosných prvků," vyjádřila se v pátek na svých webových stránkách Technická správa komunikací.

TSK řeší urychlené podepření a další opatření, aby mohl být most co nejdříve bezpečně zpřístupněn. Dopravní omezení se tak dotýká primárně tramvají v úseku mezi Maninami a Palmovkou. Auta i chodci se po Libeňském mostě přes řeku dostanou přístupem přes Štorchovu ulici.

Dopravní podnik na své sociální síti původně uvedl, že kvůli havarijnímu stavu je uzavřen také Hlávkův most (linka 14). Krátce před půl šestou odpoledne byla ale závada odstraněna a uzavírka Hlávkova mostu zrušena.

Z důvodu havarijní uzavírky Libeňského mostu jsou zavedena následující dopravní opatření (stav v 9.10), aktuální situaci je možné sledovat ZDE:

linka 1 je obousměrně vedena odklonem přes zastávky Tusarova – Dělnická – U Průhonu – Ortenovo náměstí - Nádraží Holešovice – Nádraží Holešovice – Trojská – Nad Trojou – Hercovka – Ke Stírce – Kobylisy – Březiněveská.

linka 6 je obousměrně vedena odklonem přes zastávky Strossmayerovo náměstí – Kamenická – Letenské náměstí – Korunovační  – Sparta – Špejchar.

linka 14 je vedena obousměrně odklonem Štvanice – Vltavská (občasná) – Vltavská – Holešovická tržnice – Tusarova – Dělnická - U Průhonu – Ortenovo náměstí – Nádraží Holešovice – Výstaviště – Výstaviště.

linka 25 je obousměrně vedena odklonem přes zastávky Palmovka (v ulici Na žertvách) – Palmovka (v ulici Zenklova) – Invalidovna – Urxova – Křižíkova – Karlínské náměstí – Florenc – Těšnov – Štvanice – Vltavská (občasná) - Strossmayerovo náměstí a dále po své trase.

V denním provozu je zavedena linka číslo 31 v trase Vysočanská – Nádraží Vysočany – Poliklinika Vysočany – Divadlo Gong – Balabenka – Palmovka (v ulici Na Žertvách) – Palmovka (v ulici Zenklova) – Krejcárek – Ohrada – Vozovna Žižkov – Strážní – Chmelnice – Kněžská luka – Spojovací

Linka číslo 94 je obousměrně vedena odklonem Palmovka (v ulici Na žertvách) – Palmovka (v ulici Zenklova) – Invalidovna – Urxova – Křižíkova – Karlínské náměstí – Florenc – Těšnov – Štvanice – Vltavská – Strossmayerovo náměstí a dále po své trase.

NÁHRADNÍ AUTOBUSOVÁ DOPRAVA

Linka X1 je vedena po trase Palmovka (v ulici na Žertvách) – Palmovka (v ulici Zenklova) – Libeňský most – Maniny – Tusarova – Dělnická –  Maniny – Libeňský most – Palmovka (v ulici na Žertvách) 

Linka X94 je vedena po trase Palmovka (v ulici na Žertvách) – Palmovka (v ulici Zenklova) – Libeňský most – Maniny – Tusarova – Holešovická tržnice - Vltavská (v zastávce nočních autobusových linek číslo 905 a 911) – Nábřeží Kapitána Jaroše (přestup na noční tramvajovou linku číslo 94 směr centrum) – otočením zpět – Strrosmayerovo náměstí (přestup na noční tramvajovou linku číslo 94) Vltavská – Holešovická tržnice – Dělnická - Maniny – Libeňský most – Palmovka (v ulici Na Žertvách).

Do odvolání nejsou v obou směrech obsluhovány zastávky Libeňský most a Palmovka (na předmostí mostu směr centrum). Ve směru Maniny se přemísťuje zastávka Libeňský most přibližně o 50 metrů po směru jízdy.Ve směru Palmovka se přemísťuje zastávka Libeňský most přibližně o 50 metrů proti směru jízdy.

Zdroj: DPP