Odpadní vody u základních a mateřských škol nyní monitorují Pražské vodovody a kanalizace (PVK) ve spolupráci s městskou částí Praha 9 a Praha – Lysolaje. Celkem v sedmi školách se tímto způsobem kontroluje výskyt covidu-19.

Zaměstnanci PVK odebírají vzorky z odpadních vod jednou až dvakrát týdně. „Jedná se o pilotní projekt, který bude vyhodnocen v průběhu dvou až tří měsíců, výsledky zatím nejsou k dispozici,“ řekl mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Díky této metodě se dá odhalit zhoršující se epidemiologická situace včas, protože lidé začínají vylučovat vir ještě předtím, než se u nich projeví první příznaky.

„V případě indikace zhoršující se epidemiologické situace chceme přejít v dané škole k cílenému testování jednotlivých dětí. Očekáváme významné zvýšení účinnosti obou metod a zároveň snížení zátěže dětí,“ uvedl starosta Prahy 9 Tomáš Portlík.

Když pilotní testování potvrdí účinnost metody, nabídne hlavní město Praha možnost testování škol všem městským částem. Účinnost metody se v Praze testovala už od července 2020, kdy PVK monitorovaly celkem 14 lokalit jako například sídliště, vysokoškolské koleje, centrum Prahy, vilové zástavby či obchodní centrum. Zatím výsledky z červencového testování potvrdily, že je metoda, jejíž průkopníkem je Nizozemsko, účinná.