Podle něj je to ukázka neschopnosti koalice složené z ANO, ČSSD a Trojkoalice. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) si prý přehazuje zodpovědnost s radním pro bezpečnost Liborem Hadravou (ANO).

Předseda pražské ODS svolání krizového štábu označil za „nejapný žertík". „Měl se sejít v den, kdy se informace o kontaminované vodě objevily. Dnes už jednání štábu nic nevyřeší," řekl. Podle něj by se navíc město mělo zaměřit na smlouvy se společností Pražské vodovody a kanalizace (PVK), o jejichž výhodnosti se roky diskutuje. „To, že tato společnost neinvestuje do obnovy vodovodního řadu, je veřejným tajemstvím," tvrdí Humplík.

Slepé rameno z roku 1925

Bez pitné vody bylo od neděle 24. května do čtvrtka 28. května přibližně 32 tisíc obyvatel Prahy. Náhradní zásobování zajišťovala PVK 80 cisternami a voznicemi s pitnou vodou. Kontaminaci způsobila zřejmě odpadní voda, která pronikla do vodovodního řadu poškozeným slepým ramenem z roku 1925, které nebylo zaneseno v mapách.

Podle informací ze středy lékaře kvůli špatné vodě vyhledalo přes 2600 lidí. Více než 2100 dorazilo se střevními potížemi do lékařských ambulancí praktických lékařů, ostatní dovezla záchranka. Ve středu se navíc v médiích objevila informace o tom, že lidem může hrozit žloutenka typu A. Hygienici jí ale ještě večer vyvrátili. Více než 2100 lidí požádalo PVK o odškodnění.

Městská část kvůli kontaminaci podala trestní oznámení na neznámého pachatele, podezřelý má být z obecného ohrožení z nedbalosti.

Čtěte také: Děti z Dejvic nemohou kvůli nákaze odjet na školy v přírodě